Gündem Haberleri

  Barka'nın durumunda değişiklik yok

  Hürriyet Haber
  22.01.2002 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Beynindeki damar tıkanıklığı nedeniyle Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavisi süren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka'nın, hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

  MÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Barka'nın, beynin sol yarısını besleyen ana damarda meydana gelen tıkanma nedeniyle kafaiçi basıncını düşürmek ve tehdit altındaki yaşamsal merkezleri kurtarmak amacıyla 12 gün önce ameliyata alındığı belirtildi.

  Ameliyat sonrasında beyin metabolizmasını yavaşlatmak ve beyni korumak amacıyla 4 gün genel anestezi altına tutulan Prof. Dr. Barka'nın, genel anestezik ilaçların azaltılarak kesilmesine rağmen bilincinin açılmadığı kaydedilen açıklamada, solunumun ise cihaz desteğiyle sağlandığı bildirildi.

  Prof. Dr. Aykut Barka'nın dolaşım fonksiyonları, sıvı-elektrolit dengesi, metabolik durumu ve beslenmesinin düzenlenmesine, Yoğun Bakım Ünitesi'nde devam edildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

  ''Prof. Dr. Aykut Barka, ameliyattan sonraki 12. günündedir. Halen tedavisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Nöroşirürji, Nöroloji, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalları tarafından sürdürülmektedir. Yoğun Bakım Ünitesi'nde, her an reanimasyon (yeniden canlandırma) konusunda uzmanlaşmış bir öğretim üyesi yönetimindeki ekibin, gözetimi altındadır.''

  Açıklamada, MÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve ilgili anabilim dallarının, Prof. Dr. Aykut Barka'nın, hastalığının ilk gününden itibaren ciddi ve eksiksiz bir şekilde tedavisini sürdürdüğü vurgulanarak, Prof. Dr. Barka'nın durumunun ciddi olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği kaydedildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı