Gündem Haberleri

  Barışa Kürtlerin de ihtiyacı var

  Turan YILMAZ / DİYARBAKIR
  23.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarım Bakanı Mehdi Eker, "Kürt Açılımı"nı bir grup gazeteciye değerlendirdi.

  Eker "Barışa herkesin ihtiyacı var. Sadece Türklerin değil Kürtlerin de. Kürt sorunu aynı zamanda bir Türk sorunudur" dedi. Eker şöyle konuştu:

  İsimler değişti bağlar koptu

  Diyarbakır’ın mimarisi barış üreten bir mimaridir. Kapılarının hepsi aynı olan evlerin yüksek duvarlı mimarisi zengin ile fakir arasındaki farkı göstermez. Bu da çatışma ve kıskançlık üretmez. Peki, şimdiki sorunlar niye başladı? Şehir ruhunu kaybetti de, ondan. 300-500 senelik yer isimleri değiştirildi. Değiştirilenler arasında Türkçe olanlar da var. İnsanlar doğup yaşadıkları yerlere duygusal bağlarla bağlanır. İsim değişiklikleriyle insanların doğdukları yerlerle aralarındaki mekanizmayı bozmamak gerekir.

  Kürtçe araştırma merkezleri

  (Kürtçenin seçmeli eğitim dili olması) Bir dili öğretecekseniz, önce o dili doğru dürüst bilen insanların yetiştirilmesi lazım. Bunun için de öncelikle Kürtçe araştırma merkezleri oluşturulmalı.

  Sorunu Türkiye partisi çözebilir

  (Anayasal vatandaşlık) Biz bölge değil, Türkiye partisiyiz, bu sorunu da ancak bir Türkiye partisi çözebilir. Onun için bu bizim misyonumuz.

  Bu sorun tarihsel değil, 50-60 yıllık yakın geçmişte sistemin ürettiği hatalardan kaynaklanıyor. Örneğin, konuştuğu dil devlet katında kabul görmüyor, hatta konuştuğu için cezalandırılıyordu. İnsanlar yıllarca yurtdışından, hatta Erivan’dan bile yapılan Kürtçe yayınları dinlemek zorunda kaldı. Sorunun çözümü için bu hataları üreten sistemin değişmesi gerekiyor, bunun için de önce zihniyet değişmeli.

  Soğuk savaş dönemi etkiledi

  Buna bilinçli bir asimilasyon diyemeyeceğim. Sadece Kürtlere yapılsa denebilir. Ama Karadeniz’de, Orta Anadolu’daki köy isimleri de değişti. Bunlar tek tipçi bir toplum oluşturmaya yönelik anlayışlardır. Bu ülkenin bütünlüğüne, insanların aidiyet duygularına zarar veren davranışlardır. Ben bunda soğuk savaş döneminin etkili olduğunu düşünüyorum. Askeri dönemlerde de bu biraz daha pekişmiştir. Ama artık insanların farklı talepleri var, herkeste olanı görüyor ve ’Ben de bu hakları kullanmak istiyorum’ diyor.

  Diyarbakır mülteci kampı

  (Köy boşaltmalarını kast ederek) Diyarbakır, bu güzelim tarihi kent, yapılan yanlışlıklar nedeniyle mülteci kampına döndü. Küller altında bir mücevher. Bu acılara yol açıyor. Bu acı daha fazla derinleşmeden, Türkiye’ye de daha fazla acı yaşatmadan, daha fazla anneyi ağlatmadan bu iş artık bitsin istiyoruz.

  Gazi Köşkü’nde halay

  TARIM Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’daki Gazi Köşkü’nde Türkçe ve Kürtçe türküler eşliğinde halay çekip misket oynadı.Hükümetin "Demokratik Açılımı", AK Parti ile DTP arasındaki buzları eritti. Diyarbakır’ın DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentteki temaslarını tamamlayan Tarım Bakanı Mehdi Eker’i havaalanına kadar gelerek uğurladı. Baydemir, Eker’i önce havaalanının VIP salonuna gelişinde kapıda karşıladı, ardından VIP Salonu’nda bir süre sohbet etti. Osman Baydemir, THY uçağıyla Ankara’ya hareket eden Eker’e uçağın merdivenlerine kadar eşlik etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı