Gündem Haberleri

Barış tatbikatı

Hürriyet Haber
24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük planlı manevralarından olan ‘‘Kış 2000’’ tatbikatını ilk kez Yunanlı general ve albaylar da izledi. Birliklerin aşırı soğuk hava koşullarında harekat kabiliyetini artırmayı amaçlayan ve dün sona eren Sarıkamış'taki tatbikatta Mehmetçik yine destan yazdı.

Atina ile Ankara arasındaki yumuşama çerçevesi içerinde ilk kez Yunanlı generaller ve albayların da davet edildiği tatbikat, başta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel olmak üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, Kuvvet Komutanları ve 8'i general, 35 yabancı askeri gözlemciler tarafından da izlendi. Sarıkamış'ın Balıklıdağ Mevkii'nde 9. Kolordu Komutanlığı'nın sevk ve himayesinde gerçekleştirilen tatbikatın dünkü son bölümü yoğun tipi ve eksi 20 derecede icra edildi. 9. Topçu Alay Komutanı Albay Erkal Bektaş Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e kış tesisleri hakkında kısa bilgi verdi. Mavi ve kırmızı kuvvetlerin arasındaki bir gerginlik senaryosu üzerine oluşturulmuş tatbikatta gerçek mühimmat kullanıldı. 3'üncü Ordu'ya bağlı birliklerin katıldığı ve 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Sami Zığ'ın sevk ve idare ettiği tatbikattaki atışlarda Mehmetçik tam isabet sağladı ve yabancı gözlemci ve ataşelerin de takdirini kazandı. Kötü hava şartları nedeniyle 2'nci Hava Destek Komutanlığı'na bağlı uçaklar, sorti yapamadı.

Gururumuz

Hava sıcaklığının eksi 20 dereceyi bulduğu Sarıkamış kış tatbikatında, devletin zirvesi de biraraya geldi. Tatbikat, başta Cumhurbaşkanı Demirel olmak üzere, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan, kuvvet komutanları ve diğer üst düzey yetkililer tarafından yerinde izlendi. Tatbikatın bir bölümünü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu ile izleyen Cumhurbaşkanı Demirel, ‘‘Gururumuz’’ dediği Türk Silahlı Kuvvetleri'ni kutladı.

Mehmetçik, kış soğuk dinlemiyor

MEHMETÇİK'in Sarıkamış civarında yaptığı ‘Kış-2000’ tatbikatına ait fotoğraflar, yabancı ajanslar tarafından tüm dünyaya geçildi. Tatbikata 3'üncü ordu 9'uncu kolorduya bağlı yaklaşık 1000 asker katıldı. Özel olarak hazırlanmış beyaz renkli kış kıyafetlerinin giyildiği tatbikatta, askerler bölgede kendi yaşam koşullarını devam ettirecek kardan yapılmış mağara, ev, sığınak ve koruganlar inşa ettiler. Ağır silahlarla ‘düşman’ mevzilerini gözleyen ve çatışmaya giren askerlerimiz her türlü doğa koşulu altında savaşmaya hazır olduklarını gösterdi.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı