Gündem Haberleri

  Barış gününde dayak

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Polis, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle izinsiz gösteri yapmak isteyen grupları jopla dağıttı. Diyarbakır'da polisle, göstericiler arasında kovalamacalar yaşandı. 1'i ağır 10 kişi yaralandı. Konya ve Van'da çok sayıda kişi gözaltına alındı.

  1 EYLÜL Dünya Barış Günü nedeniyle HADEP'in ülke çapında yapmak istediği mitinglere izin verilmezken, bazı kentlerdeki izinsiz gösterilere polis müdahale etti ve bir çok kişi gözaltına alındı.

  Diyarbakır'da kutlama yapmak isteyen HADEP'lilere polis müdahale etti. HADEP binasının arka sokağında biriken 300 kadar bir grup ‘‘Bıji Aşiti’’ (Yaşasın barış) diye bağırarak yürümek istedi. Polis, bu grubun önünü keserek yürümesini engelledi. Ancak yere oturarak dağılmayan gruba bu kez polis coplarla müdahalede bulundu.

  Zaman zaman sokak aralarında kovalamaca yaşanırken, 1'i ağır 10 kişi yaralandı. Bazı yaşlı göstericiler fenalık geçirdi.

  25 GÖZALTI

  Konya'nın Selçuklu İlçesinde bir iş merkezi önünde dün saat 11.15'de toplanan ve basın açıklaması yapmak isteyen HADEP'liler, polisin uyarılarına rağmen Telekom Müdürlüğü'ne giderek BM ve TBMM'ye faks çekmek istediklerini söylediler. Bunun üzerine aralarında İl Başkanı Mehmet Bozdağ'ın da bulunduğu 11'i kadın toplam 25 HADEP'li gözaltına alındı.

  Van'da Barış Günü'nü kutlamak ve açıklama yapmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Caddesi'nde HADEP binası önünde toplanmaya başladı. Polis basın açıklamasına izin vermeyince grup oturma eylemi yapmak istedi. Ancak müdahale eden polis, dağılmak istemeyen gruptan 40 kişiyi gözaltına aldı.

  İZİN YOK

  İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde gösteri düzenlemek isteyen HADEP İstanbul İl Örgütü üyelerine, emniyet güçlerince izin verilmedi. Çeşitli dillerde sloganlar atan gruplar polisin müdahalesiyle dağıtıldı. Ancak kimse gözaltına alınmadı.

  Sultanahmet Meydanı'nda öğle saatlerinde toplanan ‘‘Barış Anaları İnisiyatifi’’ne üye 10 kişi, basın açıklaması yapmak istedi. Polis izin vermedi. Bunun üzerine ellerindeki beyaz güvercinleri uçuran grup, olaysız dağıldı.

  HADEP Sarıgazi Belde Başkanı Mehmet Buğur, izinsiz afiş astırdığı gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alındı. Afişi asan Ramazan Özer (22) ve K.B. de (17) yakalanarak gözaltına alındı.

  HADEP: SAĞDUYU EKSİKLİĞİ

  HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, partisinin çeşitli illerde düzenlemeyi tasarladığı mitinglere izin verilmediğini belirtti, ‘‘Mitinglerin yasaklanacağına ihtimal verilmiyordu. Maalesef düşündüğümüz gibi olmadı. Bir sağduyu yoksunluğu görüldü’’ dedi.

  Barış herkesin görevi

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘‘İlkel kabilelerden, demokratik toplumlara kadar insanlık tarihinin yadsınamaz gerçeği, gelişmenin barış ortamında olanaklı olduğudur’’ dedi. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, barış ve huzur içinde 21'inci yüzyıla kapılarını açtığını belirten Sezer, bugün, iletişim alanındaki teknolojik gelişmelerin, tüm dünya ülkelerini birbirine bağladığını, yıkıcı savaşlarla, yoksullukla ve açlıkla mücadeleyi de küreselleştirdiğini belirtti. Bu gelişmeyle, dünya barışını sağlamanın, bütün bireylerin görevi durumuna geldiğine işaret eden Sezer, şunları kaydetti: ‘‘Dünyadaki değişimin yakın izleyicisi olan Türkiye Cumhuriyeti, Yüce Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesinin öncülüğünde, kıtalararası konumuyla dünya barışının sağlanmasında ve korunmasında önemli devletlerden biridir. Dünyada barış ortamının oluşturulabilmesi ve sürekliliğinin sağlanmasında, Türk Ulusu bundan sonra da üzerine düşen görevi en iyi biçimde yerine getirecektir.’’

  Barışa 113 bin imza

  Eğitim-Sen 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde ‘‘Barış’’ için topladığı 113 bin 782 imzalı metni Kızılay Postanesi'nden Birleşmiş Milletler'e gönderdi. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Kemal Ünal, Türkiye'de savaşa harcanan kaynakların, eğitim, sağlık ve üretimde kullanılmasını istedi, BM'nin kampanyası çerçevesinde topladıkları 113 bin 782 imzanın barış için katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Ünal'ın konuşması sık sık ‘‘Savaşa değil, eğitime bütçe’’, ‘‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’’ sloganları ile kesildi.

  Barış anıtı önerisi

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve Heykeltraş Mükremin Mungan, Çanakkale Belediyesi'ne ‘‘Barış Anıtı’’ projesini sundular. Öndül, belediye ile ortak yapacakları çalışma sonucunda, Muammer Aksoy Meydanı'na yerleştirilecek anıtın açılışını 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde yapmayı hedeflediklerini belirtti. Mungan, anıtın, dünya mimarlık tarihinde kutsal olan ve barışı temsil eden ‘‘kare fon’’ üzerinde olacağını belirtti.

  Yaralıların yardımına Zana'nın ablası koştu

  Dünya Barış Günü Diyarbakır'da olaylı geçti. Basın açıklaması yapılacağını söyleyerek HADEP'te il merkezine gelen 300 kişilik gruba, polis engel oldu. Oturma eylemi yaparak protestoda bulunan grup, polisin coplu müdahalesiyle dağıtıldı. Olay sırasında yaralananların yardımına, diğer partililerle birlikte Leyla Zana'nın ablası Piruzhan Doğrul koştu (sağda). Ev kadını Doğrul’un HADEP Kadın Kolları'nda görevli olduğu öğrenildi. Ramazan YAVUZ (dha)

  İstiklal Caddesi'nde barış zinciri

  İSTİKLAL Caddesi'nde toplanan KESK, TMMOB, İHD, DBP, EMEP, HADEP ve ÖDP'ye üye yaklaşık 300 kişi, Tünel'den Galatasaray'a kadar el ele tutuşarak ‘Barış Zinciri’ oluşturdu. Polisin müdahale etmediği göstericiler, yapılan basın açıklasının ardından savaş karşıtı sloganlar attılar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı