Gündem Haberleri

  ‘Barış Grubu’na öfke dinmiyor

  DHA
  01.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin dört bir yanındaki şehit aileleri dün sokaktaydı.

  Aileler, kendilerine “Barış Grubu” adını veren 34 kişinin Türkiye’ye gelişinde yaşanan manzaraları protesto ettiler.

  * Ankara’da Şehit Aileleri Federasyonu’nun Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlediği ‘Vatana Sevgi, Şehit ve Gaziye Saygı’ eylemine yaklaşık 600 şehit ailesi katıldı. Grup, buradaki basın açıklamasının ardından Atatürk Bulvarı üzerinden Meclis’e yürümek istedi. Ancak polis gruba müdahale edince kısa süreli arbede yaşandı. Gruptakiler polis barikatını aşıp Atatürk Bulvarı üzerinde ilerledi. Şehit aileleri, Atatürk Bulvarı’nı bir süre trafiğe kapattı. Takviye polisin gelmesiyle oluşturulan barikatlardan sonra grup Necatibey Caddesi’ne yönlendirildi. Bazı şehit anneleri Meclis’e yürümelerine izin vermeyen polise tepki gösterdi.

  * Konya’da, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği’nin düzenlediği gösteride yaklaşık bin kişi yürüdü. Şehit çocukları ve koltuk değnekli gazilerin de yer aldığı eylemde, “Yan gelip yatmadık, vatanımızı satmadık’, ‘Devlet baba! Babamı vuranları affetme!’ dövizleri dikkat çekti. Yürüyüş sırasında 1995’te Siirt’te PKK pususunda gazi olan Astsubay kıdemli çavuş Özdin Koçak, gözyaşlarına hakim olamadı. Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilciliği üyeleri yaşananları basın açıklamasıyla kınadı. Grup, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kuklasını yaktı.

  * ‘Manisa Şehidine ve Gazine Sahip Çık’ mitinginde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, ‘İmralı basılsın Apo asılsın’ sloganları attı. Mitingde, gazi Adnan Kaya
  “Demokratik Açılım”a tepkisini çerçevelettiği devlet övünç madalyasını fırlatıp parçalayarak gösterdi.

  * Denizli’de eyleme katılan yaklaşık 300 kişi, sağanak yağışa rağmen ellerinde bayraklar ve şehit yakınlarının fotoğraflarıyla PKK aleyhine slogan attı.

  * Muğla’nın Datça İlçesi’nde Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen yürüyüşe, Atatürkçü Düşünce Derneği ve İşçi Partisi de destek verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı