GeriGündem 'Barış fırsatçıları' durmuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Barış fırsatçıları' durmuyor

'Barış fırsatçıları' durmuyor

İMAR Barışı ile 31 Aralık 2017'den önceki yapılara af getirilmesi yönündeki düzenlemeyle yaylalara yapılan kaçak binaların yıkımı sürerken, Doğu Karadeniz'de, bir yandan da yeni kaçak inşaatlar yükseliyor.

Yayla, mera ve özel koruma statülerine sahip alanlara yapılan binaların ardından şimdi de dere yataklarına otel, pansiyon, restoran ve otopark inşa edilmeye başlandı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın korunması gereken 200 ekolojik saha arasında gösterdiği Rize'nin Fırtına Vadisi'ndeki dere yatakları daraltılarak, yol kenarlarına sıfır noktaya yapılar inşa ediliyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi ekipleri, dere yataklarındaki kaçak yapılarla ilgili harekete geçti. İnşaatların temellerinin dere yataklarına oturtulduğu, karayolu güvenliğinin tehlikeye düşürüldüğü belirlenerek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Ancak yasal işlemlere rağmen kaçak yapıların inşaatlarının sürdürüldüğü gözlendi. Bölgede, sağanakların ardından oluşan sel ve heyelanlarla sık sık gündeme gelen dere yataklarındaki yapıların yol açtıkları tehlikeler tartışılıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle