Gündem Haberleri

  Bardakoğlu: Türkmenler'e duyarlı olmak boynumuzun borcudur

  Turan KURT/KASTAMONU, (DHA)
  21.07.2007 - 13:09 | Son Güncelleme:

  DİYANET İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Kuzey Iraklı Türkmenler'in haksızlığa maruz kaldığını belirterek, “Türkmen kardeşlerimizin maruz kaldıkları haksızlıklar karşısında duyarlı olmak boynumuzun borcudur” dedi.

  İslam ile terörün bir arada anılmasında duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Bardakoğlu, bu düşüncenin yok edilmesi için sağlam projeler üretilmesi gerektiğini söyledi.

  Kastamonu'da Türk Basın Birliği tarafından ‘seçkin hemşehri' plaketi verilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İl Müftüsü Fuat Altındaş'ı makamında ziyaret etti. Bu sırada gazetecilerin son dönemlerde Kuzey Irak'ta saldırıya uğrayan Türkmenler ile ilgili sorusunu yanıtlayan Badakoğlu şunları söyledi:
  “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak değil, Türk Diyanet Vakfı olarak her sıkıntıya çare olmaya çalışıyoruz. Diyanet Vakfı, Diyanet Başkanlığı ile birlikte işbirliği içinde Türk dünyasında, Balkanlar'da ve yakın komşularımızda sağlıklı bir din hizmetinin gelişmesini desteklemektir. Bununla birlikte Endonezya’daki deprem felaketinde olduğu gibi, Kuzey Irak'taki Türkmen kardeşlerimizin maruz kaldıkları haksızlıklar karşısında duyarlı olmak boynumuzun borcudur. Bunlara yardım ve destek programları vardır. İlgili makamlarla görüşerek, bu tür yardımlar yapılıyor.”

  Türkmenler ile ilgili yardım destek programı başlatıklarını kaydeden Bardakoğlu, “İki ay önce Türkmenler geldi onlarla ilgili yardım destek programı başlatıldı. İkili görüşmelerle bunlar yürüyor. Vekaletle kurban kampanyası başlattık. İslam ülkelerine, Türk dünyasına destek oluyoruz. Ticari kuruluş olmadığımız için reklam yapma ihtiyacı hissetmediğimizden kamuoyunda pek bilinmiyor” diye konuştu.


  İSLAM İLE TERÖRÜ BİRARADA ANILMASINDA RAHATSIZIM

  Son zamanlarda terör ve İslam’ın birlikte anılmasından rahatsızlık duyduğunu da kaydeden Bardakoğlu, Pakistanlı Müslüman sanatçıların bu konuda kampanya başlatmasıyla ilgili olarak da, “O konuda daha ayakları yere basan, uzun soluklu çalışmalar yapılmalı. ‘İslam terör değildir’ demekle bu işin çözülmesi mümkün değil. Biz üzerimize düşeni yapmak zorundayız. İslam’ın iyi örneklerini çoğaltmak zorundayız. Örneklerin artması, ayakların yere bastığı projeler olması lazım” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı