Gündem Haberleri

  Barbaros Mahallesi’nde ihtilafı mahkeme bitirmiş

  Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
  09.09.2014 - 12:29 | Son Güncelleme:

  AK Partililerin gece yarısı önergesi ile CHP’li Ataşehir Belediyesi’den AK Partili Ümraniye Belediyesi’ne aktarılan Barbaros Mahallesiyle ilgili düzenlemenin gerekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Vergi ve ruhsat işlemlerinde Ataşehir ile Ümraniye arasındaki flulukları çözen ama hiçbir şeyi değiştirmeyen bir uygulama getiriyoruz” sözleriyle açıklamıştı. Ancak ortaya çıkan yeni bir mahkeme kararı, bu konudaki flulukların yargı eliyle çözüldüğünü ortaya koydu.

  CHP’li Müslim Sarı’nın basın toplantısıyla açıkladığı mahkeme kararına göre, bölgede arazisi bulunan Emlak Konut Gayrimenkul ortaklığı geçen yıl Barbaros Mahallesi’nde bulunan taşınmazları için mahkemeye başvurdu ve vergilerini Ümraniye Belediyesi’ne ödediğini belirterek, “Ataşehir Belediyesi bu araziler için benden vergi alabilir mi” diye sordu.

  Davayı görüşen İstanbul 18. Vergi Mahkemesi bu konuda tartışmaları ortadan kaldıran bir karar verdi. Mahkemenin 23 Mayıs 2014 tarihinde verdiği kararda, “Olayda dava konusu parsellerin Barbaros Mahallesi içinde kaldığı açıkça görülmektedir. 2008 yılında çıkarılan 5747 sayılı kanun ile de söz konusu Barbaros Mahallesi’nin tamamının Ataşehir Belediyesi’ne katıldığı hüküm altına alınmıştır. Ortada böyle bir kanuni düzenleme varken, söz konusu parsellerin belediye meclisi kararı veya valilik onayıyla sınırlarının değiştirilmesi mümkün olmadığından, vergide yetki olan belediyenin Ataşehir Belediyesi olduğu sonucuna varılmıştır” denildi.

  Barbaros Mahallesi’nde ihtilafı mahkeme bitirmiş CHP’DEN AK PARTİLİ BELEDİYEYE ARAZİ TRANSFERİ


  Barbaros Mahallesi’nde ihtilafı mahkeme bitirmiş
  Barbaros Mahallesi’nde ihtilafı mahkeme bitirmiş

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı