Gündem Haberleri

  Baralor Birğiliği Başkanı'ndan açıklama

  A.A
  25.02.2011 - 21:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Vedat Ahsen Coşar, baroların ülke ve dünya siyasetiyle ilgili olması gereken kuruluşlar olduğunu belirtti.

  Antalya Barosu 2011 yılı Staj Eğitim Dönemi açılışı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar'ın da katıldığı törenle yapıldı. Törene, Antalya Baro Başkanı Zafer Köken, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldı.TBB Başkanı Coşar, burada yaptığı konuşmada, stajyer avukatlara meslek etiğini uygularken, bilgi ve donanıma sahip olmaları ve kendilerine de özen göstermesi tavsiyelerinde bulundu. Coşar, “Kendisini de, ruhunu da bilmeyen bir avukat mesleğini de başarılı kılamaz. Avukat ancak kendini bilerek bilge olabilir. Avukatın öncelikle edinmesi gereken şey erdemdir. Avukatların meslek örgütü, meslek etiği, insanlığa ait olan değerlerle ilgilenmesi gerekir” dedi.

  Bireysel ve toplumsal yaşamda farklılıkların öneminin kavranmasını ancak, yaşamın tüm anlamının cemaatlere, partilere ve ırksal değerlere dayandırmaması gerektiğini belirten Coşar, bireysel tercihlere ise saygının gösterilmesini istedi.Baroların büyük sorumlulukları olduğu da dile getiren Coşar, avukatlara şöyle seslendi:“Barolar sadece avukatlık mesleğiyle, mesleğin sorunlarıyla uğraşmakla görevli ve yetkili kuruluşlar değildir. Ülke siyasetiyle, dünya siyasetiyle de ilgili olmak durumunda olan kuruluşlardır. Daha mutlu ve daha güçlü olabilmek, gelecek nesillere, insan haklarına katkı yapmak zorundayız. Değişen dünyayı anlayabilmek için siyasetle uğraşmak durumundayız. Karşıt, muhalif olarak siyaset yapmalıyız. Kırıp, dökmeden, suçlamadan, kaba güç kullanmadan, ötekileştirmeden, herhangi bir siyasi partinin ön ya arka bahçesi olmadan ideallerimizi yarıştıran siyaset bizi bölmez.”

  Coşar, avukatların, devlete, iktidara, otoriteye karşı insanı, bireyi savunan kişiler olduğunu, savunma hakkının üstün bir insan hakkı olduğunu da ifade etti.
  Coşar, TBB olarak, avukatların stajına önem verdiklerini, stajyer avukatların, baroların, mesleğin ve ülkemizin geleceği olduğunu belirterek, “Sizlere staj vererek sizlerin ve mesleğin geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.

  Coşar, gösterdikleri yoğun çabaları sonucu Torba Yasası içerisine konulan madde ile stajyerlerin SGK kapsamına alındığını de hatırlatarak, stajyer avukatların sigorta primlerinin de TBB tarafından ödeneceğini kaydetti.Antalya Baro Başkanı Zafer Köken de, hukukun ulus, devlet ve bireylerin en büyük güvencesi olduğunu, hukuk devleti ilkelerine herkesin özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

  Danıştay ve Yargıtayın daire ve üye sayısının artırılmasının iş yükünü azaltma hedefi yerine, yürütmeye bağlı yargı oluşturma anlayışla gerçekleştirildiğini savunan Köken, “Yüksek mahkemelerin cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekilde daire ve üye sayısının yükseltilmiş olması, siyasi baskı kaygılarını da beraberinde getirecektir. Yapılmak istenen iş yükünü azaltma adı altında yürütmeye bağımlı hale getirme düşüncesidir” diye konuştu. Staj Eğitim Merkezi Başkanı Arif Karabağ ise 200 stajyer avukata 50 eğitmenle eğitim verileceğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı