Gündem Haberleri

  Barak: İran'a operasyon "çok uzak"

  Hürriyet Planet
  18.01.2012 - 10:39 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail’in İran’a bir saldırı düzenlemesi kararının “çok uzak” olduğunu söyledi.

  Barak, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’nin İsrail ziyareti öncesinde Ordu Radyosu’na açıklamalarda bulundu.

   

  Dempsey’nin ziyareti sırasında ABD’nin İsrail’i İran’ın nükleer programına yönelik herhangi bir eylemi ertelemeye zorlayacağı iddiaları ve Washington’dan bu konuda bir bilgi talebi gelip gelmediği soruları üzerine Barak, “Bunu yapmak için henüz bir karar almadık. Bütün bu olay çok uzak” dedi.

   

  Barak, İsrail’in Tahran’ın nükleer programı konusunda neler yapılması gerektiğini Washington’la koordine ettiklerini de sözlerine ekledi.

   

  "YAKIN BİR GELECEK DEĞİL"

  “Çok uzak” tabiriyle ne kadarlık bir zaman diliminden bahsettiğinin sorulması üzerine ise Barak, “Herhangi bir tahminde bulunmak istemem ama gerçekten yakın bir gelecek değil. Sanki yarın bir şey olacakmış gibi konuşmak istemiyorum” dedi.

   

  Dempsey’nin bu hafta yapacağı Tel Aviv ziyaretinde İran konusunun en önemli başlıklardan biri olacağı tahmin ediliyor. Dempsey, Eylül ayında genelkurmay başkanı olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirmiş olacak.

   

  Dempsey, 30 Kasım’da Reuters’a verdiği röportajda İsrail’in İran’a karşı tek taraflı bir askeri operasyon düzenlemeye karar vermesi durumunda ABD’yi uyarıp uyarmayacağını bilmediğini söyledi. Dempsey, İran’ın nükleer programı konusunda yapılacak en iyi şeyin ne olduğu konusunda İsrail’le anlaşmazlıklar yaşadıklarını da ifade etti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı