GeriGündem Barajları sıfırladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barajları sıfırladık

Barajları sıfırladık
refid:27098355 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da kuraklık yüzünden her gün azalan baraj doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesi olan 16.31’e indi. Pabuçdere Barajı neredeyse bitti. Kazandere hızla boşaldı. Büyükçekmece Gölü iki ayda 1 kilometre çekildi. Ve bu tabloya göre İstanbul’un en fazla 50 günlük suyu kaldı.

HAVADAN yapılan çekimlerde İstanbul’un kuzeyinde bulunan Papuçdere Barajı’nın tamamen kuruduğu görülürken, yakınındaki Kazandere Barajı su havzasında ise inekler ve koyunlar otluyor. Su seviyesinin yaklaşık bir kilometre çekildiği Büyükçekmece Gölü’nde ise eskiden balık tutulan alanlar geniş düzlükler haline geldi. Barajlarda kalan su seviyesi hesaplandığında ise İstanbul’un en fazla 50 günlük suyu kaldı.
YAZ YAĞMURU TUTMADI
İSKİ tarafından yapılan ölçümlerde İstanbul’da yağan yağmurlardan sadece üç baraj küçük ölçeklerde fayda sağlayabildi. Ömerli Barajı temmuzda ortalama yüzde 11.05 oranında doluluğa sahipken şu anki oranı 15.71 olarak kayıtlara geçti. Elmalı Barajı’nda Temmuz ayında doluluk oranı yüzde 32.09 olarak ölçülürken şu an doluluk oranı yüzde 38.11. Temmuz ayında doluluk oranı yüzde 18.09 olan Istırancalar’da ise şu anki doluluk oranı yüzde 20.37 olarak ölçüldü.

10 yılın en kurağı

Ömerli Barajı: 15.71
Papuçdere Barajı: 0.55
Sazlıdere Barajı: 5.44
Büyükçekmece: 7.08
Alibeyköy Barajı: 12.14
Terkos: 39.58
Kazandere Barajı: 9.17
Elmalı Barajı: 38.11
Darlık Barajı: 11.93
Istrancalar: 20.37

Pabuçdere: Yüzde 99.5’i boş!

İSTANBUL’un kuzeyinde bulunan Papuçdere Barajı tamamen kurudu. Barajda sadece dip suyu denilen kullanılamayan bir miktar su kaldı. Su havzasında balık popülasyonu çok büyük ölçüde yok oldu. Barajdaki su miktarı 0.55 olarak açıklandı.

Kazandere: Hayvanlara kaldı

İSTANBUL’un kuzeyinde bulunan Kazandere Barajı’nda da Pabuçdere’ye benzer görüntüler yaşanıyor. Bir ay önce yüzde 35.4’ü dolu olan barajdaki su miktarı yüzde 9.17. Su havzası ise küçük ve büyükbaş hayvanların otlatıldığı bir alan haline geldi.

Büyükçekmece: 1 kilometre çekildi

KURAKLIKTAN en fazla etkilenen yerlerden biri de Büyükçekmece Gölü. İki ay öncesine kadar balık tutulan yerler kurudu. Su 1 kilometre çekildi. Göle uzanan bir yarımada gibi olan Hezarfen Havaalanı’nın şekli havadan çekilen görüntülerinde iyice değişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle