GeriGündem Barajı aştılar hendekten çıkamadılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

7 Haziran seçimlerinde büyük başarı sağlayarak 80 milletvekili çıkaran HDP, 1 Kasım’da aynı sonucu yakalayamadı. Demokratik özerklik ilan edilen ve bir dönem sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçelerde HDP birinci parti gelmesine rağmen 7 Haziran seçimlerine göre oy kaybı yaşadı.

Barajı aştılar hendekten çıkamadılar

Çözüm sürecinin devam ettiği 7 Haziran seçimlerinde hem Batı hem de Doğu ve Güneydoğu illerinde aldığı oylarla HDP bir seçim zaferine imza attı. Ancak 7 Haziran seçimlerinden sonra çözüm süreci sona erdi. PKK ile çatışmaların tekrar başlamasının ardından HDP’nin güçlü olduğu bazı yerleşim yerlerinde demokratik özerklik ilanları gerçekleşti. 

‘Özyönetim’ ilan edilen yerlerde yaşanılan yoğun çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı HDP’yi 1 Kasım seçimlerinde olumsuz etkiledi. Özyönetim ilan edilen yerleşim yerleri arasında yer alan Başkale, Yüksekova, Varto, Doğubeyazıt, Silopi, Nusaybin, Bismil, Silvan, Sur, İdil ve Lice ilçelerinde ise az da olsa HDP oy kaybına uğradı. Van’ın Tuşba, Edremit, İpekyolu ilçelerinde oy kaybı daha yüksek oldu.
Özyönetim ilan edilen ve 9 gün boyunca yoğun çatışmaların yaşandığı, milletvekillerinin giremediği, 22 sivilin hayatını kaybettiği Cizre’de HDP oyunu artırmayı başardı. Yüzde 91.68 olan oy oranı 93.51’e çıktı.

BATI’YI DA ETKİLEDİ

Çatışmalar nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı, hendek kazma olaylarıyla gündeme gelen yerlerde HDP oy kayıpları yaşadı. Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı 15 ilçenin tamamında HDP 7 Haziran seçimlerine göre oy kaybetti. Yenişehir, Hani, Dicle, Eğil gibi ilçelerde oy kaybı 10 puanı aştı.

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Mardin’in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde de oy kaybı yaşadı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı yerler arasında yer alan Van’ın Erciş, Siirt’in Kurtulan ilçelerinde benzer bir tablo ortaya çıktı. HDP 6 ila 7 puan oranında oy kaybetti.
Yaşanılan çatışmalı süreç HDP’nin Batı illerindeki oyunu da etkiledi. Ankara’da oy kaybı yaşamasına rağmen son anda bir milletvekili çıkaran HDP, 7 Haziran seçimlerinde vekil çıkardığı Antalya, Bursa, Kocaeli gibi yerlerde ise bu seçimlerde milletvekili çıkaramadı.

False