Gündem Haberleri

  Barajda su bitti, elektrik üretimi durdu

  Yılmaz ÖLMEZ/BOZDOĞAN (Aydın), (DHA)
  22.07.2007 - 12:05 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın Bozdoğan İlçesi'nde bulunan Kemer Barajı'nda sadece 10 günlük su kaldığı bildirildi. Aydın ve çevresinde binlerce dönüm araziye hayat veren Büyük Menderes Nehri'nin kuruması, barajdaki su seviyesinin düşmesi nedeniyle Kemer'de elektrik üretimi de durdu.

  Yağış olmadığı taktirde başta pamuk ve mısır olmak üzere çeşitli ürünlerin bulunduğu geniş ovaların Ağustos ayında kavrulacağı belirtildi.

  Kuraklık nedeniyle Büyük Menderes Nehri'nin kuruması, Aydın, Koçarlı, Söke, Germencik Ovaları'ndaki ürünün bir damla suya hasret kalması üzerine, Kemer'den nehre su verilerek sıkıntı giderilmeye çalışılırken, bölgeyi zor bir Ağustos'un beklediği belirtildi. Kemer'de 58 milyon metreküp su kaldığı, bunun da bölgenin ancak 10 günlük sulama suyu ihtiyacını karşılamaya yeteceği bildirildi. Kemer Barajı'ndan yüksek debide su bırakıldığını söyleyen Bozdoğan Ovası Sulama Birliği Başkanı Tümer Apaydın, şöyle dedi:

  “Kış ve bahar mevsimi kurak geçince Büyük Menderes Nehri tamamen kurudu. 25 Haziran tarihinde barajdan bırakılan suyun da yüzde 50'lilik bölümü Menderes Nehri yatağı ve betonlanmamış toprak kanallarda yok oldu. Bozdoğan'da hiç sulanmamış araziler var. Su akarken bazı üreticilerimizde ürünü yandığı için müdahale ediyor ve arazisini suluyor. DSİ, jandarma güçleri ve sulama birliği ekipleri bu duruma müdahale ederek izinsiz açılan kapakları kapatıyor. Düşünüldüğü gibi Akçay'dan akan su kesinlikle yağmalanmıyor. Barajdan bırakılan suyun debisi çok yüksek. Baraj kapağı kapatılmadığı için de su hızla azalıyor. Barajda kalan su miktarı 58 milyon metreküp. Bu nedenle barajda 10 günlük su kaldı. Akan suyun bir damlası bile en iyi şekilde değerlendirilmeli.”

  Barajda 3 ay öncesine kadar 230 milyon metreküp su bulunduğunu anlatan Apaydın, “Kemer Barajı, sadece sulama alanında değil elektrik üretiminde de faaliyet gösteriyor. Fakat barajdaki su seviyesinin düşmesiyle Kemer Barajı'nda elektrik üretimi ilk kez tamamen devre dışı kaldı” diye konuştu.

  Yenipazar Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Zafer Savcı da ilçesinde zaman zaman sıkıntı yaşanmasına rağmen sulamanın devam ettiğini söyledi. Savcı, çiftçiyi bekleyen susuz günlerin uyarısını yaptı. Savcı, “Her şeyden önce DSİ'ye teşekkür etmeliyiz. Çünkü son 4 yıldan bu yana Menderes Nehir yatağında ıslah çalışması yapılıyor. Bu yapılmasaydı yüksek debide su bırakılamayacağı için Aydın ve Söke'ye su geç ulaşacaktı. Menderes yatağı derinleştirildi ve yanları genişletildi. Fakat bu yıl kuraklık var. Bana göre barajda sadece bir haftalık su kaldı. Ağustos ayında bu kanaldan sulama yapılamaz” dedi.

  Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek Söke Ovası'nda 320 bin dönüm arazinin son 3 gündür 80 bin dönümünü sulayabildiklerini ve suyun bitmesiyle Söke ovasında tehlike çanlarının çalacağını söyledi.

  Bozdoğan'daki Kemer Barajı'ndan bırakılan sular Akçay'dan Menderes Nehri'ne ulaşıyor, buradan da Yenipazar, Sultanhisar, Aydın ve Koçarlı ovalarından geçerek Söke Dalyan mevkiinde Ege Denizi'ne dökülüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı