GeriGündem Baraj gölünde esrarengiz değişim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baraj gölünde esrarengiz değişim

BURDUR'un Bucak İlçesi Kestel Ovası'nda 3 yıl önce bölgede sulu tarım yapılabilmesi için hizmete açılan Onaç-2 Barajı'nın göletindeki su bir günde yeşile döndü.

Kıyısındaki toprak ve taşları bile yeşile boyayan binlerce metreküp suyun bu hale nasıl geldiği sorusuna henüz yanıt bulamayan çevre sakinleri tedirgin oldu.
Yapımına 1995 yılında başlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Aralık 2005 tarihinde hizmete açılan Onaç-2 Barajı'nın çevresindeki 3 bin hektarlık Kestel Ovası'nı taşkın sel sularından korunması, yaklaşık 2 bin hektar arazinin de sulu tarıma geçişini sağlaması hedeflendi. Bunun için baraj göletinde binlerce metreküp su tutuldu.

Bayramın ilk günü üzerinde yeşil bir rengin hakim olduğu göletin yüzeyini ilerleyen günlerde kalın yeşil bir tabaka kapladı. Kıyıya vuran sular toprak ve kayaları da yeşertti. Olayın yosunlaşmadan mı kaynaklandığını yoksa göletin suyuna atık mı karıştığını çözemeyen çevre sakinleri, hafta başında su analizi yapılacağını söyledi. Yöre sakinleri şu ana kadar balık ve kuş ölümü olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle