Gündem Haberleri

  Baradey: Mısır’da geri dönüş olmayacak

  El Cezire
  01.02.2011 - 00:09 | Son Güncelleme:

  Mısır’da muhalefetin öncüsü eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradey, Tahrir Meydanı’nda on binlere seslendi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor   

   

  Baradey, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarını devirmek için ayaklanan Mısırlılara, “Başlattığımız şey geriye alınamaz” dedi.

   

  Müslüman Kardeşlik de dahil olmak üzere çok sayıda muhalif hareketi bünyesinde bulunduran Ulusa Değişim Derneği ise Baradey’in hükümetle ile müzakere masasına oturmasını istiyor.

   

  Kahire’de Mücarek’in istifasını talep eden halkın gösterisi devam ederken, Tahrir Meydanı’ndaki protestolara yüzlerce hakim de katıldı.

   

  Pazar günü yaşanan gösterilerde, Tahrir Meydanı’na akın eden göstericiler, askerlerle dayanışma sergiledi. Göstericilerin alana girmesini bloke etmeye çalışan bir itfaiye aracının askerler tarafından çekilmesi sonrası, Mısırlılar askerlere sarıldı, tankların üzerine çıkarak sevinç gösterilerinde bulundu.

   

  Kahire’deki El Cezire muhabiri, protestoların altıncı günüde Mısır’da iş hayatının neredeyse normale döndüğünü ve isyanın en hareketli olduğu Cuma gününün aksine Mısırlıların işyerlerine gittiklerini belirtti.

  Askerin neredeyse her yerde kontrol sağladığı Kahire, enkaz ve çöp yığınlarıyla kaplanırken, polisin izine rastlamak mümkün değil.

   

  Öte yandan, devlet televizyonu, Mısır İçişleri Bakanı Habib El Adli’nin, Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi ve Cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman ile bir araya geldiğini duyurdu.

  Yaşanan yağmalar, bazı bölgelerde insanların sivil devriye güçlerini kurmaya mecbur bırakırken, polisin birkaç gün ortadan kaybolduktan sonra tekrar sokaklara dönmesi bekleniyor.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı