Gündem Haberleri

  Banyoda olmaz demiştim

  Hürriyet Haber
  30.10.2005 - 02:33 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘Kız-erkek çocuk aynı evde olmaz. Kızlara erkek öğretmen müdür olmayacak’ sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan, Londra dönüşü uçaktaki sohbette sarfettiği sözlerin bu kadar keskin çizgide olmadığını söyledi.

  Erdoğan, dün bakan ve partili yöneticilere, o sözleriyle; ‘Kız ve erkek çocukların birlikte banyo yaptırılması veya /images/100/0x0/55ea28d5f018fbb8f86ede1bbunların başında karşı cinsten birisinin bulunmasının yanlış olduğunu’ kastettiğini belirtti. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise, gazetecilerin Erdoğan’ın önceki günkü sözleriyle ilgili sorularını yanıtsız bıraktı. Çubukçu, Malatya Çocuk Yuvası’nda yaşanan dayak olayı görüntülerinin yayınlamasından beş gün sonra, bugün yuvaya giderek incelemelerde bulunacak ve basın toplantısı düzenleyecek. Nimet Çubukçu, sohbet ettiği bakan arkadaşlarına; ‘Hem bir anne hem de sorumlu bir bakan olarak çok üzüldüm. İyi niyetle çalışmama rağmen ne yazık ki bu olay oldu. Hiç hak ettiğim birşey değil bu’ dedi.

  Avrupa’da ayrım yok

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, dayak skandalının ardından ‘kız ve erkek çocukların ayrı yurtlara yerleştirileceği’ açıklaması tartışma yarattı. Türkiye’nin üyelik müzakereleri yaptığı AB ülkelerinde Erdoğan’ın önerdiği şekilde bir uygulama yok. Sadece Rusya’da hemen hemen her gün Türkiye’dekine benzer olaylar yaşanıyor. İlkokul yaşından itibaren çocuklar gündüzleri birlikteler, geceleri ise ayrı yatıyorlar. Yuvalarda yaşanan skandallar yüzünden kimsesiz çocuklar için koruyucu aile modeli geliştirmeye çalışılıyor.

  CHP: Erdoğan’ın önerisi çağdışı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, çocuk yuvalarında kız-erkek çocuk ayrımı yapma düşüncesini ‘çağdışı bir yaklaşım’ olarak niteledi. Öymen, ‘Atatürk’ün çağdaşlık, kadın erkek eşitliği konusundaki tespitlerinin yanına bile yaklaşamıyor bu hükümet. Çocuk hizmet evlerinde erkek ve kız çocuklarının bir arada bulunmasında ne sakınca olabilir ki? İleri yaşlarda birlikte okumaları normalken çocuk yaşta bir arada olmalarının ne sakıncası olabilir? Bunlar bu çağa hiç yakışmayan düşünceler’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı