Gündem Haberleri

  Bankalar Birliği’yle 15 bin bebek hayata tutundu

  Esra SAHİCİ
  05.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) 2003 yılında başlattığı ve 5’inci yılını dolduran "Çok Yaşa Bebek" programı kapsamında bu süreçte 52 ilde 92 hastaneye yapılan tıbbi cihaz yardımı ile 15 bin bebek hayata tutundu.

  Türkiye Bankalar Birliği’nin ’Çok Yaşa Bebek’ programı kapsamında Van’da, Van Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ziyareti ve çocukları kazalardan koruma eğitimi sırasındaki basın toplantısında konuşan Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, 5 yılda projeye ayrılan bütçenin 3.5 milyon YTL’ye ulaştığını ifade etti.

  Binde 29’u

  5 yılda toplam 560 cihaz bağışlandığını anlatan Keskin, "Yeni doğan her bin çocuktan 29’u daha ilk aylarında yaşamını yitiriyor. Yaşamını sürdürebilenlerin büyük bir bölümü ise sakat kalıyor. Bizim bu kapsamda 2003 yılında başlattığımız tıbbi destek ve sosyal yardım programı olan ’Çok Yaşa Bebek’ projesi bugün Hacettepe Üniversitesi’nin de katılımıyla oluşturulan danışma kurulu işbirliği ile güçlenerek devam ediyor" dedi.

  Sağlık alanında yapılan araştırmaların bebek ve çocuk ölüm oranları açısından AB ülkeleri ile aramızda büyük farklar olduğunu gösterdiğini anlatan Ekrem Keskin, bebek ve çocuk ölüm hızlarının bir toplumun kalkınma düzeyi ve sağlık koşullarının göstergesi olarak kabul edildiğini ifade etti. Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 400 bin çocuk dünyaya geldiğini belirten Keskin, "Yeni doğan her bin çocuktan 29’u daha ilk aylarda yaşamını yitiriyor. Yaşamının sürdürebilenlerin bir bölümü ise sakat kalıyor. İşte bu çarpıcı tablo TBB olarak bizi harekete geçiren en önemli etken oldu" diye konuştu.

  Koruma eğitimi

  Bankalar Birliği’nin tıbbi cihaz bağışının yanı sıra Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği’nin işbirliği ile ücretsiz ’Çocukları Kazalardan Koruma’ eğitimleri düzenlediklerine de dikkat çeken Keskin, bu eğitimler kapsamında Diyarbakır’dan Edirne’ye kadar çeşitli illerde anne babaların çocukları kazalardan koruma konusunda bilinçlenmesine katkıda bulunduklarını dile getirdi.

  Bankalar tüketim kadar tasarrufu da teşvik etmeli

  TÜRKİYE
  Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, bankaların tüketim kadar tasarrufa yönelik yaklaşımlar üretmesi gerektiğini söyledi. Keskin, global piyasalarda yaşanan gelişmelerin riskleri, AKP’ye yönelik kapatma davasının belirsizlikleri artırdığını ve tüketimi frenlediğini söyledi.Tüketime yönelik davranışların da yavaşladığını belirten Keskin, "Kredi riski arttı, fiyatlar arttı, faiz riski arttı. Haziran 2007’de 55 milyar dolar yabancı sermaye geldi. 32 milyar dolarlık da cari açık vardı. Şubat 2008’de ise yabancı sermaye miktarı 45 milyar dolara geriledi, cari açık ise 39 milyar dolara yükseldi. İç tasarrufları artırmak zorundayız. Özel ve kamuda tasarruf açığı var. Yüzde 5’lik tasarruf açığı var. Yılda 45-50 milyar dolar taze para gerekiyor" dedi. "Daha fazla tasarruf, harcama yapmayın demek değil" diyen Keskin, sözlerine şöyle devam etti: "Tüketicilerin harcamalarında tutumlu olması gerekiyor. Ekonominin yavaşladığı dönemlerde tüketicinin ayağını yorganına göre uzatması lazım."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı