Gündem Haberleri

  Bandırma'da tavuk mönülü iftar

  Hürriyet Haber
  17.10.2005 - 00:21 | Son Güncelleme:

  Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde kuş gribinin görülmesinden sonra alınan önlemler devam ederken, salgından en fazla zararı günde 350 bin tavuğun kesilip, pazarlanan Bandırma ilçesi gördü. 4 büyük tesisisin bulunduğu Bandırma'da, tavuk eti tüketiminin azalmasından sonra Bandırma Ticaret Borsası, tavuk eti tüketiminin eski konumuna gelmesi için sadece tavuk eti mönülü iftar emeği düzenledi.

  Bandırma Ticaret Borsası'nda 500 kişiye verilen iftar yemeğinde ilçe müftüsü Halil Uzun, “Kuş gribi vebasını bölgemizde ve tüm bölgelerimizden def et Ya Rabbi! Ya Rabbim, biliyorsun bu bölgede tavukçuluk sektöründe çalışan yüzlerce insan ve bu kardeşlerimizin aileleri var. Şu an tavukçuluk sektörünün içerisinde bulunan, bölgemizde özellikle sirayet eden kuş gribi vebasını ülkemizden ve dünyadan def et, Allah’ım!” diye dua okudu.

  İlk olarak tavuksuyu çorbanın ikram edildiği iftar yemeğinde, daha sonra tavuk suyuna pilav, ızgara tavuk ve tatlı olarak da tavuk göğsü verildi. Bursa Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, kuş gribinin kuluçka süresinin bittiğini ve bulaşma riskinin ortadan kalktığına yönelik açıklamaların, vatandaşları rahatlattığını söyledi. Bandırma’da bulunan beyaz et ve yumurta üretimi yapan tesislerin AB standartlarını yakaladığına dikkat çeken Sezgin, “Piliç, hindi eti ve yumurtayı gönül rahatlığıyla tüketiyoruz. Çünkü en son teknolojiyle üretildiklerini biliyoruz” dedi.

  (DHA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı