Gündem Haberleri

  Bana fuarımı geri verin

  Siyami Kahyaoğlu
  01.10.2005 - 00:42 | Son Güncelleme:

  Bu satırların okuyucuları bilirler, her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Zirve’yi ve onunla beraber gerçekleşen Fuar etkinliklerini sektörümüzün yeni dönem açılışı olarak yorumlayıp, yeni bir heyecan, yeni bir ivme ile kendi bilgi işlem yılımıza ilişkin beklentilerimizi Eylül sayılarımızda kaleme alırdım.

  Alırdım diyorum, bu yıl yapılan etkinlikleri gördükten sonra kendimize yeni bir etkinlik bulmamız ya da Eylül ayı etkinliklerini sektörümüzün sahiplenebilmesini sağlamamız gerektiğine inanıyorum.

  Bir kaç yıldır bu gidiş belli olmuştu ama daima iyi niyetimi muhafaza ettim aklın ve sektörümüze olan bağlılığın yol gösterici olacağını ve başka hırsların önüne geçeceğini düşündüm.

  Bir kaç yıldır ne olmuştu da öncelikle bu sektörün  önde gelenleri IBM, Oracle, HP, SAP ve daha birçok firma fuar bölümüne katılımlarını durdurmuşlardı? Bu konuda resmi açıklama yoktu ama tüm sektör sebebepleri tahmin edebiliyordu.

  Bu yıl ise sadece Microsoft büyük bir iş ortakları gurubu ile kendine özel bir salonda (salon 8) görüldü, Microsoft Genel Müdürü Sayın Çağlayan Arkan’a gelecek yıl ile ilgili fikrini sorduğumda aldığım cevap ise beni şaşırtmadı "Önümüzdeki yıl katılıp katılmayacağımıza iş ortaklarımız karar verecekler"; yani Microsoft'un önümüzdeki yıl katılmak konusunda (bu yıl olduğu gibi) kendi başına verilmiş bir kararı yoktu.

  Ancak Microsoft'un, IBM'in, HP'nin, Oracle’ın, SAP’nin ve bir çok bilgi işlem şirketinin  sektördeki çalışmalar, teknik gelişmeler ve ürünleri ile ilgili yıllık en az iki adet (İstanbul ve Ankara) geniş katılımlı bilgi işlem sektörüne yakışır derinlik ve içerikte faaliyetleri var.

  Bilgiişlem sektörüne yakışır diyorum çünkü bu toplantılarda panayır havası yok, telefon şirketlerinin mutlak hakimiyeti yok, otopark soygunları ve giriş bilet ücretleri yok, Ülkenin en lüks lokantalarından daha pahalı sandviç fiyatları yok ve en önemlisi ulaşım problemi de yok.

  Açık kaynak yazılımlar açısından önemi ise bu andığım şirketlerin tümünün toplantı ve seminerlerinde Açık Kaynak yazılımlarla ilgili toplantılar var. Microsoft rakip gördüğü için bunu yaparken diğer firmalar Açık Yazılım dünyasında da yer almak için  işbirliklerini anlatıyorlar.

  Bu yıl yapılan Bilişim Zirvesi’nin programına baktığımda ise maalesef hiç şaşırmadım, Açık Kaynak yazılımlarla ilgili bir tek toplantı, panel veya içerik göremedim ve zirveye katılmadım. Herhalde Açık Kaynak yazılımcıların pazarlama bütçesi olmadığından etkin olamadılar, aklıma başka bir şey gelmedi, gelemedi. Çünkü bu konu ile ilgili herhangi bir açıklamada yoktu.

  Bu noktada sektörümüz, sektörümüz Sivil Toplum Örgütleri ve Sektörümüz faaliyetleri için açık bir önerim var:

  Gelin Microsoft’un, IBM'in, HP'nin, Oracle'ın, SAP'nin ve tüm bilgiişlem şirketlerinin yetkililerine öneri götürelim, "kamuya açık faaliyetlerinizin bir kısmını birleştirin; birer, ikişer, üçer hatta olabilirse tümünüz bir araya gelin ve ülke bilgi işlem sektörünün üretmesine yönelik fuar, sergi ve seminerleri hazırlayın, ya da hep beraber taraf olun, yön verin" diyelim.

  Mobilyacılar, otomobilciler, tekstilciler kadar sektör bilincimiz yada eğitimimiz, bilgimiz yok mu? Çıkalım telefon şirketlerinin gölgesinden, çıkalım panayır havasından, ülkemizde ülkemiz için gelir, kazanç ve vergi üretmenin, yeni iş alanları açmanın yollarını arayacağımız, teknik içeriklerle zenginleştirilmiş, tarafsız, rekabete açık sergi ve seminerlerimize kavuşalım.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı