Gündem Haberleri

  Ban Suriye gözlemcilerinin sayısının azaltılmasını isteyecek

  Hürriyet Planet
  06.07.2012 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Suriye’deki silahsız askeri gözlemcilerin yetkisinin sabit tutulup, sayısının azaltılması için BM Güvenlik Konseyi’ne teklifte bulunacağı bildirildi.

  Reuters’a konuşan diplomatlar, Ban’ın bu önerisinin ardında BM misyonunun odağını uygulanmayan bir ateşkesin denetlenmesinden, siyasi bir çözüm sağlanmasına kaydırmak olduğunu belirtti.

   

  Bir kaynak, “Ban’ın önerisinde UNSMIS’in geçici olarak küçültülmesi çağrısı yapılırken daha az gerçekçi seçenekler öneriliyor” dedi.

   

  Ban’ın bu önerisinin, bugün BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak UNSMIS’le ilgili bir raporda yer alacağı ifade edildi.

   

  MOOD DESTEK VERDİ 

  UNSMIS’in direktörü General Robert Mood, dün yaptığı açıklamada bu tarz bir düzenlemeye destek vereceğini belirtti. Misyonun Suriye’de kalması gerektiğini ifade eden Mood, bununla birlikte siyasi diyaloğu desteklemeye yardım edecek şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

   

  Suriye’de şu an 300 kişilik bir gözlemci heyeti görev yapıyor.

   

  GÜVENLİK KONSEYİ İKİYE BÖLÜNDÜ

  Güvenlik Konseyi’nin UNSMIS’in bundan sonra ne yapacağına dair 20 Temmuz’dan önce bir karar vermesi gerekiyor. Rusya ve Çin, BM misyonunun görevine olduğu gibi devam etmesi gerektiğini savunurken, ABD ve Avrupa ülkeleri, gözlemcilerin işlemeyen bir ateşkesi gözlemlemeye devam etmesinin bir anlamı olmadığını ifade ediyor.

   

  Konsey’in önümüzdeki hafta Çarşamba günü konuyu oylaması bekleniyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı