Gündem Haberleri

  Ban müsteşarını Suriye'ye gönderiyor

  Hürriyet Planet
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye'deki görevini bırakıp Türkiye'ye sığınan bir general rejimin kimyasal silahlarını depolarından çıkarmaya başladığını iddia ederken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, barış misyonlarından sorumlu müsteşarını ülkedeki durumu değerlendirmek üzere Suriye’ye göndereceğini açıkladı.

  Resmi temaslar için Hırvatistan’da bulunan Ban, yaptığı açıklamada, “Bu kritik süreçte barış misyonlarından sorumlu müsteşarımı [Hervé Ladsous] durumu değerlendirmesi için, BM’nin üst düzey askeri danışmanını da UNSMIS’e liderlik etmesi için Suriye’ye gönderiyorum” dedi.

   

  BM Güvenlik Konseyi’nde dün yapılan oylamada İngiltere'nin Suriye'deki BM gözlemci misyonunun görev süresinin 30 gün daha uzatılması oybirliğiyle kabul edilmişti.

   

  YAPICI BİR İŞARET

  Ban, açıklamasında bu oylamaya da değinerek, “2051 sayılı karar oylamasında oybirliği çıkması yapıcı bir işarettir” dedi.

   

  BM Güvenlik Konseyi’ne “birlikte ilerlemek ve toplu sorumluluğu hayata geçirmek için gösterilen çabaları bir kez daha artırma” çağrısı yaparken, “Suriye hükümetinin sivilleri korumayı başaramadığı açıktır. Uluslararası kamuoyunun BM Şartı’na uyma yönünde kolektif bir sorumluluğu söz konusudur” diye konuştu.

   

  İKİ GENERAL DAHA TÜRKİYE'YE SIĞINDI

  Suriye ordusundan ayrılarak Türkiye’ye sığınan üst düzey isimlere de dün gece iki yenisi daha eklendi.

   

  İsmi açıklanmayan bir Türk yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada dün akşam saatlerinde Türkiye’ye 10 kişilik bir asker grubunun sığındığını, gruptan iki kişinin rütbesinin tuğgeneral olduğunu belirtti.

   

  Böylece sayıları 24'e ulaşan Türkiye’deki Suriyeli generallerden Mustafa Şeyh, Reuters’a verdiği röportajda, Suriye rejiminin kimyasal silahlarını depolardan çıkararak kullanıma hazır hale getirmeye başladığını öne sürdü.

   

   

  "REJİM KİMYASAL SİLAHLARI HAZIRLIYOR"

  Şeyh, “Silahlar depolardan çıkıyor. Ülkeyi ateşe vermek istiyorlar. Rejim Suriye’yi bir kan gölüne dönüştürmeden devrilmeyecek” diye konuştu.

   

  Ocak ayında ordudaki görevini terk eden Şeyh, önümüzdeki günlerde Şam ve Halep’teki Sünni merkezlerinin de Suriye askerlerinin yoğun bombardımanı altında kalacağını iddia etti.

   

  Şeyh, “Önümüzdeki süreçte çok kan dökülecek, rejim alternatif silahlara yönelecek. Ancak her etki daha büyük bir tepki doğuracak” dedi.

   

  Çarşamba günü yaşanan ve Esad’ın üst düzey kurmaylarının dördünün ölümü bazılarının ise yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıya da değinen Şeyh, Özgür Suriye Ordusu’nun üstlendiği saldırının başarısının yeni gelen silahlardan değil, muhaliflerin kazandığı deneyimden kaynaklandığını belirtti.

   

  Şeyh, “Silahlar okyanusta bir damla gibi, fark yaratacak kadar değiller” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı