Gündem Haberleri

  Balyoz sanığı Albay: İtibarım geri verilsin

  Serpil KIRKESER/ İSTANBUL, (DHA)
  19.01.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 249’u tutuklu, 365 sanıklı davanın 66’inci duruşmasının görülmesine devam ediliyor. Duruşmaya ilk kez katılan tutuklu sanık Albay Derya Ön, itibarının geri verilmesini isteyerek, tahliyesini talep etti.

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 249’u tutuklu 365 sanıklı davanın 66. duruşmasının görülmesine devam ediyor.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP İstanbul milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan, emekli albay Dursun Çiçek, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu’nun da aralarında bulunduğu 195 tutuklu sanık duruşmaya katıldı. YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı’nın da aralarında bulunduğu 54 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada ayrıca 45 tutuksuz sanık da hazır bulunurken, hakkında yakalama kararı bulunan sanıklar emekli Orgeneral Ergin Saygun ve İkinci Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de aralarında bulunduğu 71 tutuksuz sanık da duruşmaya katılmadı. Mahkeme başkanı Ömer Diken, Cezaevi Müdürlüğü’nden mahkemeye gönderilen yazıda duruşmaya gelemeyen tutuklu sanıkların sağlık sebeplerinden dolayı duruşmaya katılamadığının yazıldığını belirtti. Duruşmaya ilk kez katılan tutuksuz sanık Albay Hannan Şayan ile tutuklu sanık Albay Derya Ön’ün kimlik tespiti yapıldı.

  "İTİBARIM GERİ VERİLSİN"

  Duruşmaya ilk kez katılan tutuklu sanık Albay Derya Ön, 2 ay önce bypass ameliyatı olduğunu bu nedenle duruşmalara katılamadığını, raporunun şubat ayında biteceğini belirtti. Hakkındaki suçlamaların tamamının gerçek dışı olduğunu belirten tutuklu sanık Ön, 5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen plan seminerine katılmadığını belirtti. İddianamedeki dijital veriler dışında aleyhinde hiçbir delil bunmadığını söyleyen sanık Ön, "Burada isimlerimiz kullanılarak Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinde çok boyutlu bir oyun oynanıyor. İddia makamı da farkında olmadan bu oyuna iştirak etmektedir" dedi. "Gerçek akla yatkın olmalıdır" diyen sanık Ön, itibarının geri verilmesini isteyerek, tahliyesini talep etti.

  YURDIŞINDAN GELDİ SAVUNMA YAPTI

  Yurtdışındaki görevi nedeniyle izinli olarak Türkiye’ye gelen tutuksuz sanık Albay Hannan Şayan, Belçika’da NATO Karargahı’nda görevli olduğunu belirtti. Sanık Şayan, 5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu Komutanlığı’nda düzenlenen plan seminerine katılmadığını söyledi. "Beni tanıyan, kişiliğimi bilenler benim bu davada neden yargılandığımı anlayamıyor" diyen sanık Şayan, askeri müdahalelerin ülkeye ve TSK’ya zarar vereceğine inanan bir subay olduğunu ifade etti. Dava dosyasında bulunan dijital verilerin sahte olduğunu belirten Sanık Şayan beraatine karar verilmesini istedi. Duruşma sanık Şayan’ın avukatı Nevzat Güleşen’in savunması ile devam ediyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı