Gündem Haberleri

  Balyoz Davası'nda üçüncü duruşma

  DHA
  06.01.2011 - 10:13 | Son Güncelleme:

  196 sanıklı Balyoz Davası'nın 3. duruşmasında üçüncü kez reddi hakim talebinde bulunuldu. Sanık avukatlarının bu talepleri reddedildi. Bugünkü duruşmaya Güneydoğu’da 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul ve kayıp olayları ile ilgili Diyarbakır’da görülen davada yargılanan tutuklu Albay Cemal Temizöz de katıldı. Duruşmada iddianameyi diksiyonları düzgün diye iki TRT spikeri okudu.

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 196 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam edildi.

   

  DAVAYA 182 SANIK KATILDI

   

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan 3. duruşmaya Fırtına, Özden Örnek ve Çetin Doğan, Kadir Sağdıç, Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 182 sanık katıldı. Sanıklar iddianamedeki sıralamaya göre salondaki yerini aldı.

   

  AÇIĞA ALINAN KOMUTANLARDA DURUŞMAYA KATILDI

   

  Duruşmada ayrıca açığa alınan komutanlar Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da duruşma salonunda hazır bulundu.

   

  14 SANIK DURUŞMAYA KATILMADI

   

  Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunuduğu 14 sanık duruşmaya katılmadı.

   

  Ergin Saygun'un sağlık raporu mahkemeye sunuldu. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Hakim Ömer Diken başkanlık etti. Heyette hakimler Davut Bedir, Murat Üründü, Ali Efendi Peksak görev alıyor. Duruşma savcısı ise Savaş Kırbaş.

   

  CEMAL TEMİZÖZ DE DURUŞMAYA KATILDI

   

  Güneydoğu’da 1993-1995 yılları arasında işlenen faili meçhul ve kayıp olayları ile ilgili Diyarbakır’da görülen davada yargılanan tutuklu Albay Cemal Temizöz de duruşmaya katıldı. Aynı zamanda Balyoz sanığı da olan Cemal Temizöz'ün duruşmada kimlik tespiti yapıldı. Eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz, başka suçtan Diyarbakır'da tutuklu olduğunu, emekli subay ve aylık gelirinin 2 bin 500 TL olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, 12 Ağır Ceza Mahkemesi'nin Balyoz davasında "reddi hakim talebinin reddi" kararına yapılan itirazında reddedildiğini hatırlattı. Hakim Diken kararın mahkemeye ulaştığını belirtti. Duruşma sanık avukatlarının taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.

   

  ÜÇÜNCÜ KEZ REDDİ HAKİM

  Duruşmada söz alan Levent Erkek'in avukatı Yılmaz Yazıcıoğlu, mahkemenin, Beşiktaş'taki duruşma salonlarının yetersizliği nedeniyle Silivri Cezaevindeki duruşma salonunda yapıldığını belirterek, cezaevindeki bir salonda yapılan yargılamada bağımsız ve tarafsız olunamayacağını söyledi.

  Avukat Yazıcıoğlu, bu nedenle Mahkeme Heyeti Başkanı ve heyet üyelerinin reddini talep etti.

  Bunun üzerine mahkeme heyeti, duruşmaya kısa bir ara verdi.

  Aranın ardından Başkan Diken, Beşiktaş'taki duruşma salonunda güvenliğin sağlanması hususunun da değerlendirildiğini belirterek, duruşmanın Silivri'deki salonda yapılmasının hakimin tarafsızlığıyla ilgisi olmadığını kaydetti.

  Başkan Diken, bu sebeplerle reddihakim talebinin geri çevrilmesine karar verildiğini açıkladı.

  ÖRNEK VE FIRTINA'NIN İSTEĞİNE RET

  Mahkeme Heyeti, sanıklardan emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın suç tarihinde kuvvet komutanı olmaları nedeniyle, yargılamanın, Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yapılması yönündeki talebi, sanıkların yargılandıkları suçun görevleriyle ilgili olmadığı gerekçesiyle reddetti.

  İDDİANAMEYİ TRT SPİKERLERİ OKUYOR 

   

  Davada, 968 sayfalık iddianame okunuyor. Balyoz iddianamesini TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde görevli Radyo spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kıra okuyor. Radyo spikerleri Ersöz ve Kıra, mahkeme heyetinin bulunduğu kürsünün hemen altına konulan bir masada bilgisayar ekranından dönüşümlü olarak iddianameyi okuyor. 10. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, 968 sayfalık iddianamenin okunması için TRT Genel Müdürlüğü'ne yazı yazarak iki spikerin görevlendirilmesini istemişti. Bunun üzerine TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde görevli radyo spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kıra görevlendirilmişti.

   

  SPİKERLER 83 SAYFA OKUDU

   

  İddianamenin 40. sayfasından itiberen okumaya başlayan spikerler Ersöz ve Kırat, iddianemenin 123 sayfasına kadar okudu. Spikerler Ersöz ve Kırat 5 saatte iddianamenin 83 sayfasını okudu. İddianamenin okunduğu sırada bazı sanıklar uyudu, bazı sanıklar da dikkatlice iddianameyi dinledi. İddianamenin okunmasına saat 17.10'da ara verildi. Mahkeme heyeti duruşmanın yarın saat 9.30'da devam edilmesine karar verdi. İddianamenin 123. sayfasından itibaren okunmaya devam edilecek.

   

  ERGENEKON İDDİANAMELERİ 13 GÜNDE OKUNMUŞTU

   

  Öte yandan 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen 1. Ergenekon Davası'nın 2 bin 455 ve birleştirilen 2. ve 3. Ergenekon Davalarının 3 bin 363 sayfadan oluşan iddianamelerini ise Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından özetlenerek okunmuştu. Ergenekon iddianamelerinin özetlenerek okunması toplam 13 gün sürmüştü.

   

  102 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILMIŞTI

  19 Temmuz'da iddianamenin kabulüne karar veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz'da 102 sanık hakkında yakalama emri çıkartmıştı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Ağustos'ta haklarında yakalama emri çıkartılan sanıkların avukatlarının itirazlarının inceleyerek, 101 sanık açısından yakalama kararlarının kaldırılmasına oy çokluğuyla karar vermişti. Davada tutuklu sanık bulunmuyor.

   

  SANIKLARIN 20 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

   

  Sanıklar hakkında "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan 10 ile 20'şer yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı