Gündem Haberleri

  Balyoz Davası'nda tutuklu sanıklar suçlamaları reddetti

  Serpil KIRKESER/İSTANBUL,(DHA)
  10.01.2012 - 18:10 | Son Güncelleme:

  Balyoz Davası’nda savunma yapan tutuklu sanıklar sahte dijital veriler nedeniyle yargılandıklarını belirterek, tahliyelerini istedi. Tutuklu sanıkların savunmalarının alınmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmayı 12 Ocak’a erteledi.

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 249’u tutuklu 365 sanıklı davanın 61. duruşması sona erdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan Albay Ender Güngör, iddianamede isminin sadece iki satırda yer aldığını söyledi. Dijital verilerin sahtekarlık örneği olduğunu öne süren Güngör, "Bu belgeler sadece suç isnat etmek için hazırlanmıştır. Verilerdeki farklı yerlerde aynı imla hatalarının yapılması, bir komplonun göstergesidir" dedi. Mahkeme Heyeti’nden adalet istediğini belirten Güngör, "iddianamede benimle aynı suçlamalarla karşı karşıya kalan iki sanık serbestken ben neden tutukluyum? Tutuklanmamın ne kadar adil olduğunu gözden geçirmenizi istiyorum" ifadelerini kullandı.

  Tutuklu sanık Tümamiral Erdem Caner Bener, "Dünyadaki en muazzam dijital veri sahteciliği yüzünden burada bulunmaktayız" diye konuştu. Hükümeti devirme iddialarını şiddetle reddetiğinin altını çizen sanık Bener, darbe heveslisi bir subay olmadığını dile getirdi. Hiçbir meslektaşının kendisine anayasaya aykırı bir teklif ya da imada bulunmadığını söyleyen Tümamiral Bener, "Savcılığa suçsuzluğumu kanıtlamak için birçok belge ve delil sundum. Ancak iddia makamı anlamamış ya da anlamak için gayret göstermemişti. Gerçeğin ortaya çıkmasını en çok ben istiyorum. Ülkeme, bayrağıma ihanet etmedim. Ülkemin çıkarlarını her zaman korudum. Bunun bedeli darbeci yaftası olmamalıydı. ’Adaletin tecelli etmesi adına özgürlüğümün geri verilmesini talep ediyorum" dedi.

  Tutuklu sanık Albay Erhan Şensoy, "Şahsıma atılı suçlamalar gerçek dışı sanal verilere dayanmaktadır. Sahte dijital verilerde imzam ya da parmak izim bulunmamaktadır. Suçlamalar asılsızdır ve bir komplonun ürünüdür. Yıllarca hukuka bağlı kaldım. 5-7 Mart 2003 tarihinde 1. Ordu’da düzenlenen seminere katılmadım. Rüyamda bile görmediğim şeylerden tutuklandım" diye konuştu.

  "KISA SÜREDE YARGILAMA YAPILSIN"

  Tutuklu sanık Albay Hakan Mehmet Göktürk de hakkında suçlamalara ilişkin tek bir delil olmadığını savunarak, dijital verilerde rütbesinin yanlış yazıldığına dikkat çekti. Dijital verilerin imla hataları bulunduğunu söyleyen Sanık Göktürk, "Kısa sürede yargılama yapılarak mağduriyetimin giderilmesini ve asıl faillerin yakalanmasını talep ederim" ifadelerini kullandı.

  Savunma yapan tutuklu sanık Albaylar Erhan Şensoy, Hüseyin Çınar, İbrahim Özden Koçer ve Tuğamiral Fahri Can Yıldırım da suçlamaları reddetti. Sanık savunmasının alınmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmayı 12 Ocak saat 09.00’a erteledi.

      

  DHA-Güvenlik - Türkiye-İstanbul / Silivri - Serpil KIRKESER
  2012-01-10 17:55:24
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı