Gündem Haberleri

  Balyoz Davası'nda altıncı duruşma

  Cem TURSUN - İSTANBUL DHA
  11.01.2011 - 10:37 | Son Güncelleme:

  “Balyoz Planı” iddialarıyla ilgili, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 196 sanıklı davanın 6. duruşması başladı.

  DAVAYA 170 SANIK KATILDI

   

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan 6. duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında bulunduğu 170 sanık katıldı. Aralarında Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 26 sanık ise duruşmaya katılmadı.

   

  BAŞKANDAN SANIKLARA “SAKIZ ÇİĞNEMEME" UYARISI

   

  Mahkeme Başkanı Ömer Diken, sanık yoklamasının yapılmasının ardından, bazı sanıkların sakız çiğnedikleri, ayak ayak üstüne attıkları, iddianame okunurken elleri ceplerinde aralarda gezdikleri, çok sık salondan dışarıya girip çıktıklarını belirtti. Diken “Bu tür davranışlar disiplin bozucu hareketlerdir. CMK'ya göre, bunların işlenmemesi için ihtarda bulunuyoruz. Uyulmaması durumunda ise işlem yapacağız" dedi. Başkan Diken’in bu sözleri üzerine emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen söz alarak bunları asla disiplinsizlik olarak kabul etmediklerini ve böyle bir durumun, ne gelenekte ne teamülde ne de tutanaklarda bugüne kadar disiplinsizlik olarak yer aldığını söyledi.

   

  SUJE TARTIŞMASI

   

  Başkan Diken de, “'Biz yaptırım uygulamadık. Duruşma salonundan gidip gelmeler artık duruşmadan ayrılma aşamasına geldi. İddianame dinlemek sıkıcı olabilir biz de dinliyoruz. Mahkeme, savcı, savunma ve sanıklar sujelerdir. Sujelerden birisi duracaksa hepsinin duruşma salonunda olması gerekir. Önemli bir rahatsızlığı olanlar, acil durumu olanlar için zaten gerekeni yapıyoruz" ifadesini kullandı. Avukat Ülgen, “İddianameyi mahkemenin sujelerinden olmayan TRT spikerleri tarafından okunuyor. Bunların yeri yok mahkemede. Ama biz bu druma olerans gösteriyoruz" dedi.

   

  “TİYATRO SANATÇILARINA MI SAVUNMA YAPTIRALIM"

   

  Yasada iddianamenin kim tarafından okunacağının belirtilmediğini kaydeden Başkan Diken, "Sadece iddianame okunur deniliyor. Kimin okuyacağını söylemiyor. İddia makamının, iddianameyi okuyacağına dair bir şey yok. Bana göre, ses kasetinden bile okunur, iddianamenin okunması, sanıklara iddianın yüz yüze bildirilmesidir" diye konuştu. Avukat Ülgen ise bu sözler üzerine "Biz de tiyatro sanatçılarını getirtip savunmayı onlara mı yaptıralım" diyerek tepkisini dile getirdi. Duruşma, 968 sayfalık iddianamenin TRT spikerleri tarafından devam ediyor.

   

  SANIKLARDAN ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

   

  Öte yandan duruşma başlamadan bir süre önce sanıklar, Ankara'da askeri helikopter kazasında şehit düşen 5 subayın anısına saygı duruşunda bulundu.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı