Gündem Haberleri

  Balyoz Davası'nda 27. duruşma başladı

  Cem TURSUN/İSTANBUL, (DHA)
  03.05.2011 - 11:01 | Son Güncelleme:

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 196 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 27. duruşması görülmeye başlandı.

  Dava kapsamında, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 196 sanık yargılanıyor.

  152 TUTUKLU SANIK KATILDI

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan duruşmaya tutuklu sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 152 tutuklu sanık katıldı. 21 tutuksuz sanık ise duruşmada hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıklardan emekli Orgeneral Ergün Saygun’un ise GATA’daki tedavisi devam ediyor.

  SAVCI KIRBAŞ KATILMADI

  Davanın başından beri duruşma savcısı olarak görev yapan Savcı Savaş Kırbaş’ın ise dün avukatlarla yaşadığı tartışmanın ardından bugün duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Savcı Kırbaş’ın yerine ise Savcı Hüseyin Aksoy’un görev aldığı görüldü. Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin çapraz sorgusunun yapıldığı dünkü duruşmada sanık avukatları Savcı Kırbaş’ın sorularına tepki göstermiş, bunun üzerine Kırbaş, "Siz konuşurken de benimki kapalı. Oturduğunuz yerden söz almadan konuşuyorsunuz. İstediğiniz kadar konuşuyorsunuz, kimse kesmiyor. Ben bir iki kelime konuştuğumda herkes ayağa kalkıyor. Bu nasıl iştir, ben böyle yargılama görmedim. Çekip gidelim o zaman, hiç soru sormayalım. Siz savunma görevini askıya aldınız. O zaman ben de savcılıktan mı vazgeçeyim? Ben de soru sorma hakkımdan vazgeçiyorum" diye konuşmuştu.

  Savcı Kırbaş’ın yerine duruşmaya katılan Savcı Aksoy’un ise, Belşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda döşeme altından çıkan ve Poyrazköy davasının devamı niteliğindeki belgelere ilişkin soruşturmayı yürüttüğü öğrenildi.

  "BURASI DURUŞMA SALONU DEĞİL, CEZAEVİ"

  Duruşmaya dün savunması tamamlanan emekli Tuğgeneral İzzet Ocak’ın avukatı Muammer Küçük’ün savunmasıyla devam edildi. Avukat Küçük, "Burası duruşma salonu değil, cezaevi. Biz dışarıdan bir simit, bir su bile içeri sokamıyoruz. Kendimizi baskı altında hissediyoruz. Bu koşullarda adil yargılanma hakkımız ihlal ediliyor" diye konuştu. Dava dosyasındaki dijital verilerin 50 bin sayfaya ulaştığını belirten Küçük, "Bu dava dijital bir davadır. Bizim o kadar belgeyi yazdırıp müvekkillerimize ulaştırma şansımız yok. Sanıklara cezaevinde bilgisayar kullanım hakkı kısıtlanıyor. Ben bu sebeplerden dolayı savunma yapmıyorum" dedi.

  Duruşmada, tutuklu sanık emekli Albay Bülent Tunçay’ın savunmasının alınmasına geçildi.

  11 SANIĞIN SAVUNMASI TAMAMLANDI

  Öte yandan, Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak’ın savunmasını tamamlamasıyla, aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de bulunduğu 11 sanığın savunması tamamlanmış oldu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı