Gündem Haberleri

  Balyoz davası Birleşmiş Milletlere taşındı

  Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA)
  18.09.2012 - 17:03 | Son Güncelleme:

  Balyoz Davası’nda yargılanan sanıkların yakınları, Balyoz Davası’nı Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na taşıdı.

  Balyoz Davası’nda yargılanan emekli ve muvazzaf askelerin eşleri ve yakınlarının oluşturduğu "Vardiya Bizde Platformu" yargılama koşulları için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na başvuruda bulundu. Platform, BM’ye başvurusunda sanıkların hem Türk hukuku hem de Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak keyfi biçimde tutuklu bulunduklarının tespit edilmesini, bu tespitle birlikte Türkiye devletinden sanıkların salıverilmesinin talep edilmesini istedi.

  250 SANIĞIN KEYFİ BİÇİMDE TUTUKLU BULUNDUKLARININ TESPİT EDİLMESİ İSTENDİ

  Açıklamada, merkezi ABD’nin Washington kentinde bulunan Perseus Strategies Hukuk Bürosu aracılığıyla Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na başvuruda bulunulduğu anlatıldı. Perseus Strategies Hukuk Bürosu’nun yöneticisi Jared Genser’in Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na yaptığı başvuruda, Balyoz Davası sanıklarının yargılanmasında adil ve tarafsız bir yargılamada aranan asgari standartlara ulaşılmadığı, bu nedenle sanıkların tutukluluklarının keyfi ve hem Türk ve hem de uluslararası insan hakları normlarına aykırı olduğunu savunuldu. Platformun başvurusunda "Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’nun, uluslararası hukukun bu ihlallerini dikkate alarak, sanıkların Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yasal yükümlülüklere aykırı bir biçimde tutuklu bulundurulduklarını tespit etmesi, bu tespitle birlikte Türkiye devletinden sanıkların salıverilmesini talep etmesi" istendi. Balyoz Davası’nın tutuklu sanığı emekli tümgeneral Ahmet Yavuz’un oğlu Avukat Selim Yavuz, "Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu’na yapılan bu başvuru ile 250 insanın hukuksuz bir şekilde özgürlüklerinden alıkonulduğu Balyoz Davası’nın gerçeklerine dikkat çekmek istiyoruz" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı