Gündem Haberleri

  Balyoz’da okumaya devam

  Ayşegül USTA - Seyit ERÇİÇEK
  11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümeti ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs ettikleri gerekçesi ile 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle aralarında muvazzafların da bulunduğu 196 askerin tutuksuz yargılandığı Balyoz Güvenlik Harekât Planı davasına devam edildi.

  Dünkü 5’inci oturuma eski 1’inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Kuvvet Komutanları emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 171 sanık katıldı. Sanıklardan Hakan Yıldırım mahkemeye sağlık raporu gönderirken aynı zamanda Poyrazköy davasında da yargılanan Feyyaz Öğütçü, Fatih Ilgar, Mücahit Erakyol, Kadir Sağdıç ve Levent Görgeç ise İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12-13 Ocak’ta görülecek davaya katılacaklarını belirterek 2 günlük mazeret yazısı verdiler.

  Amaç günde 125 sayfa

  968 sayfalık iddianamenin TRT spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kıra tarafından Perşembe günü başlanan okunmasına devam edildi. İddianamenin okunmasına başlanmadan önce Mahkeme Başkanı Ömer Diken, Cuma günü iddianamenin 125 sayfasının okunduğunu hatırlatarak, amaçlarının günde 125 sayfayı tamamlamak olduğunu söyledi. İddianame okunduğu sırada bazı sanıkların ellerindeki iddianameden takip ederken, bazıları kitap okumayı tercih ettiler. TRT spikerleri dünkü duruşmada 250’nci sayfadan başladıkları iddianameden 123 sayfa daha okudu. Böylece 3 günde iddianamenin 373’üncü sayfasına kadar okunmuş oldu. Duruşma bugüne ertelendi.

  Bu arada, duruşma salonunda sanıklar için ayrılan bölüm ile izleyicilerin oturduğu bölümün arasına ahşap bariyer konuldu. Aynı salonda görülen Ergenekon davalarında ise tutuklu sanıklar olmasına rağmen, sanıklar ile izleyicilerin oturduğu bölüm arasına herhangi bir bariyer konulmamıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı