Gündem Haberleri

  Balon ile şahin kaçılığı iddiası

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı (TDHKV), 25 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Almanya'dan gelerek Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde balonla uçuşa başlayacak 46 kişilik grubun, Sultansazlığı Kuş Cenneti ve Kapadokya'dan şahin yumurtası kaçıracağını ileri sürdü.

  TDHKV Başkanı Mehmet Yakuter, Arap şahin mafyasıyla Avrupa'dan bilim adamı ve turist kisvesi altında Türkiye'ye gelen birtakım kişilerin balonlarla Sultansazlığı ve Kapadokya civarındaki şahin yuvalarını tesbit ettiğini, daha sonra yumurtaları özel kuluçka makineleri ile yurtdışına kaçırdıklarını öne sürdü. Rudolf Höffer başkanlığındaki 11 balon ve 46 kişiden oluşan Höper Balon Takımı'nın, 25 nisan-5 Mayıs tarihleri arasında Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde konaklayarak Kapadokya bölgesinde uçuşlara başlayacağını anlatan Yakuter, şunları söyledi:

  ‘‘Nisan ayı sonu ve mayıs ayı başı, şahinlerin kuluçka dönemidir. Ülkemizin hava ikliminin olumsuz olduğu ve şahinlerin kuluçka dönemine denk getirilen bu balon turu dikkat çekicidir. Havaların daha güzel olduğu temmuz ve ağustos aylarında yapılmayan bu balon turunun kasıtlı organize edildiği vakfımızca görülmektedir.’’

  Yakuter, Almanya'dan gelen gruba refakat edecek Özel Havacılık Ltd. Şirketi'nin balon pilotları Bilge Ezel ve Hasan Ezel'in de Ulaştırma Bakanlığı, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Jandarma Alay Komutanlığı'na başvurarak ‘‘bu uçuşların yasadışı ve başka amaçlarla olduğu’’ gerekçesiyle görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi. Yakuter, yetkililerden, yarın Ürgüp Gomeda Otel'de konaklamaya başlayacak 46 kişilik gruba uçuş izni vermemesini, uçuş turunun Temmuz ve Ağustos aylarına alınmasını talep ettiklerini kaydetti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı