Gündem Haberleri

  Balo gecesinin merak edilen diyalogları

  Özgür EKŞİ / ANKARA
  31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazi Orduevi’ndeki 30 Ağustos resepsiyonunda, askerin gündeminde Lübnan’a asker gönderilmesi, indirilen İran uçakları, PKK ve futbol vardı.

  GAZİ Orduevi’nde verilen 30 Ağustos resepsiyonuna Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasındaki Lübnan sohbeti damgasını vurdu. Orduevinin kameriyesi altında 25 dakika süren bu üçlü sohbet konuklar tarafından uzaktan merakla ve ilgiyle izlendi.

  DENİZ KIYISINI İSTEDİ Kameriyedeki ayaküstü üçlü zirvede nelerin konuşulduğu merak konusu oluştururken, Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, askerler, Lübnan’a gidecek Türk birliğinin deniz kıyısında konuşlanma isteğini hükümete iletti. Büyükanıt zirvede bu isteğin gerekçesini anlatırken, sevk edilecek kuvvetlerin, "lojistik açıdan rahatlatılması için deniz yolunun bize de açık olması lazım" mesajını verdi.

  HER BEŞ UÇAKTAN BİRİ Resepsiyonda öne çıkan bir diğer konu ise Türkiye üzerinden uçan İran uçaklarının indirilmesiydi. Bu konuda Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, şu bilgiyi verdi: "Bu uluslararası normal bir uygulama. Zaten şu anda, her beş askeri amaçlı İran uçağından birisi indiriliyor. Bu konu çok önceden İran’a bildirilmiş durumda. Mesela dün bir tanesi daha indirildi, yüküne bakıldı, uçuşa devam etmesine izin verildi."

  PKK HAVADAN BİTİRİLEMEZ Orgeneral Cömert, "Kandil’e havadan harekát yapacak mısınız?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Havadan bir sonuç alabilmek için çok ciddi istihbarat lazım. Biz buna nokta istihbarat diyoruz. Ancak nokta istihbaratla hedef havadan vurulabilir. Ama şu anda böyle bir durum yok. Yalnızca havadan vurarak teröristlerin bertaraf edilmesi mümkün değil."

  KERKÜK ÇÖZÜLMEDEN ZOR Resepsiyonda Kara Kuvvetleri Orgeneral İlker Başbuğ üç kez gazeteciler tarafından kuşatıldı. Başbuğ, Kerkük’te 2007 sonunda yapılacak referandum öncesinde PKK konusunda bir uluslararası yardım beklenmemesi gerektiği görüşünü dile getirerek "Kerkük’ü çok iyi izlemek lazım" diye konuştu.

  Resepsiyonda, kameriyeden çıkarak pistin önüne gelen Org. Büyükanıt’a Sanatçı Candan Erçetin hangi parçayı istediğini sordu. Org. Büyükanıt’ın bu öneriye yanıtı "İhtiyarlar göre olsun" olunca, Erçetin "olur mu?" diyerek "Onlar yanlış biliyor" parçasını söyledi. Bu sırada kuvvet komutanları eşleriyle birlikte pisste vals yaptı. Komutanların valsine Lübnan’ın Ankara Büyükalçisi George Siam da katıldı.

  Artık Sparta Praglıyım

  BaŞbakan Tayyip Erdoğan, kendisi gibi koyu Fenerbahçe taraftarı Büyükanıt’a "Şimdi MGK’da dengeler değişti değil mi?" diye şaka yaptı. Büyükanıt’ın yanıtı ise, "Evet ama Türkiye’de dengeler değişmedi’ oldu. Daha sonra Büyükanıt, çevresindekilere Org. Özkök’ü kastederek, "Komutanım bana ’tarafsız ol’ dedi. Ben artık Sparta Prag’ı tutuyorum" diye espri yaptı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı