Gündem Haberleri

  ‘Bal’lı kaplumbağa

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  17.05.2017 - 21:10 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl ekim ayında Çanakkale sahilinde ağır yaralı halde bulunan Caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, ikinci ameliyatını oldu.

  Adını kendisini bulan Dilek isimli kız çocuğundan alan kaplumbağa Türkiye´de ilk kez bir sürüngen üzerinde uygulanan bal tedavisi ile sağlığına kavuştu.

  nce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi´nde bakıma alınan kaplumbağa, tedavisinin devamında Türkiye’nin bakanlık onaylı ilk ve tek özel Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip olan Sea Life İstanbul’a getirildi. Bulunduğunda başında ölümcül bir yarık olan kaplumbağanın ilk operasyonda kafatası kırıkları tedavi edildi. İlk operasyonda müdahale edilemeyen bir kitle, yurtdışındaki uzman veteriner hekimlerin de görüşüne başvurularak operasyonla dün başarılı bir şekilde alındı.

  ‘Bal’lı kaplumbağa

  Bal tedavisi yöntemiyle Dilek’i sağlığına kavuşturan Veteriner Hekim İlker Tülek, tarih boyunca yaraların iyileştirilmesinde kullanılan balın, antibiyotiklerin insan hayatına girmesiyle unutulduğunu, ancak Dilek için bu tedavi çeşidinin bir kurtuluş olduğunu belirtti.

  Sea life İstanbul’un küratörü Çağdaş Güven Işık ise “Aylarca süren özverili çalışmalar ve iki ameliyatın ardından şimdi Dilek denizlere dönmeye hazır” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı