Gündem Haberleri

  Balkonda inecek var!

  Hürriyet Haber
  05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İki apartmanın yanından geçen bağlantı yolu inşaatı yüzünden ev sahipleri konutlarının oturulamaz hale gelmesinden yakınırken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise apartmanların imara aykırı olarak genişletildiğini söylüyor.

  Süreyyapaşa sahilinde yapımı hızla süren ve evlerin balkonlarındaki çiçekleri teğet geçen bağlantı yolu inşaatı, tartışma yarattı. Bağlantı yolu iki binayı kelimenin tam anlamıyla yalayarak geçerken, viyadüğün hizmete açılmasıyla araçların dairelerine girebileceğinden korkan ev sahipleri, dehşet içinde katlarını satışa çıkardı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle rezalet görülmediğini belirten çevre sakinleri, ‘‘Yaşamımızı cehenneme çevirdiler. Uyku uyuyamaz olduk’’ dediler. Maltepe Belediye Başkanı Bahtiyar Uyanık, bu projeyi Anadolu yakasında gerçekleştirilen en önemli proje olarak niteledi ve bunu Büyükşehir Belediyesi'ne kendisinin teklifi ettiğini söyledi.

  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise viyadüğe bitişik iki apartmanın belirli bölümlerinin gecekondu konumunda bulunduğunu söylediler. Bu apartmanların imar planları aşılarak, viyadüğün hemen altında bulunan dere yatağına doğru kaydırıldığını söyleyen yetkililer, çevredeki diğer apartmanlarda oturan binlerce kişinin de rahatlarının bozulduğu, viyadüğün çevre ve görüntü kirliliği yaratacağından yakındıklarını belirttiler. Yetkililer, ‘‘dediklerinde haklı olabilirler. Ama böyle bir ihtiyaç doğdu. Yapmaya mecburduk’’ dediler.

  Bu tür uygulamalara, kent planları üzerinde karar verildiğini belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ‘‘Plan üzerinde, buradaki iki apartmanın viyadük yapılacak yere bu kadar yakın olduğu görülmüyor ve viyadüğün yapılmasına karar veriliyor.

  Gecekondu durumunda

  Bu iki apartmanın viyadük yanındaki kesimleri gecekondu konumunda. Evlerin belirli bölümlerinin imarı var. Ama bunlar aşılarak, şu anda yapılan viyadüğü yaklaşmışlar. Doğal olarak burada suç belediyenin değil. Şimdi ne yapılacak. İsterlerse yıkıp, imar planına uygun hale getirecek ve köprüden uzaklaşacakler. İsterlerse de kamyonlarla burun buruna oturacaklar’’ dediler. Yetkililer, Sahilyolu'nun sabah ve akşam saatlerinde geçit vermez olması, Bostancı ve Maltepe kavşaklarının tıkanması üzerine, minibüs yolu ile 0-1 ve 0-2'ye bağlamak üzere bu projenin uygulamaya konduğunu vurguladı. Yetkililer, minibüs yolu kesilmeden altından geçit yapılacağını, böylece sürücülerin kesintiyle karşılaşmadan çevreyollarına bağlanacağını söylediler.

  Maltepe Belediye Başkanı Bahtiyar Uyanık, bu projeyi Büyükşehir Belediyesi'ne kendisinin teklif ettiğini söyledi. Uyanık, sahilyolunda sabah ve akşam saatlerinde meydana gelen sıkışıklığı önlemenin başka yolu olmadığını söyleyerek, bu projeyi son yılların en önemli projelerinden biri olarak niteledi. Uyanık, ‘‘Sahilyolunun bağlantı eksikliği var. Bunu gidermek istedik. Projeyi ben teklif ettim. Tayyip Erdoğan döneminde başlandı. Tayyip Bey'den, bu durumdan mağdur olanlara KİPTAŞ'tan birer ev vermelerini istemişti. O da onaylamıştı. Sonradan kaldı. Bunu tekrar yetkililerle görüşeceğim’’ dedi.

  Viyadük kurbanlarından Mehmet Altılar ise 60 milyar eden dairelerine, bugün 20 milyar verilmediğini söyledi. Ellerini uzatınca, bağlantı yoluna değdiklerini ve hırsız korkusuyla yaşadıklarını belirten Altılar, ‘‘Bir de araç trafiği başlarsa ne olacak? Ya satacağız, ya da kiraya verip, kaçacağız. Ama kim alır? Her yer, satılık ve kiralık ilanlarıyla doldu. Başvuran ise yok. Evlerimizin imara aykırı olduğunu biliyoruz ama belediyenin yaptığı insafsızlık’’ diyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı