Gündem Haberleri

  Balkona erkekler çıksın

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  27.03.2005 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Kadın imam tartışmalarına destek veren Türkiye'nin ilk kadın vaizi Prof.Dr.Beyza Bilgin: Kadın imam namaz kıldırabilir. Camide erkekler balkona çıksın.

  Türkiye'nin ilk kadın vaizi Prof.Dr.Beyza Bilgin, ABD’deki bir kadının namaz kıldırmasıyla başlayan kadın imam tartışmalarına destek verdi.

  Ankara Üniversitesi’nde ‘Dinlerde Kadın’ yüksek lisans dersi veren Bilgin, Hz. Muhammed’in Ümmi Varaka adındaki liyakatlı bir kadını yeni Müslüman olmuş bir mahalleye imam olarak atadığını belirtti. Bilgin, buna, Pakistanlı ilahiyatçı Prof. Muhammed Hamidullah’ın ‘İslam Peygamberi’ kitabını kaynak gösterdi.

  İki ciltlik kitabın birinci cildinin 185. sayfasında bu olayın yer aldığını belirten Bilgin, ‘Bazıları bu kadın imamın Peygamberin aile efradına namaz kıldırdığını söylüyorlar. Ama bu kaynakta kadın imamın çoğunluğu erkek olan camiye atandığı belirtiliyor’ diye konuştu.

  MÜFTÜ ATANMIŞ İŞ ÇÖZÜLMÜŞTÜR

  Hz. Peygamber’in bu uygulamasından sonra İslam dünyasında hiç kadın imam olmadığını belirten Bilgin, Türkiye’de de böyle bir ihtiyaç ve talep olmadığını söyledi.

  Bilgin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 40’a yakın kadın personelini müftü yardımcısı olarak atadığına dikkat çekerek, ‘Müftü yardımcısı, müftü olmadığı zamanlarda hem vaaz verir, hem hutbe okur, hem de namaz kıldırır. Diyanet, müftü yardımcılığına kadınları atıyorsa bu işi zaten çözmüştür’ diye konuştu.

  KADIN BALKONUNA ERKEKLER GEÇEBİLİR

  Bazı çevrelerin kadınların erkeklere namaz kıldıramayacağı görüşünü savunduğuna işaret eden Bilgin şöyle konuştu:

  ‘Kadın gençse güzelse arkasındaki erkekler nasıl kendilerine hakim olacaklar; ibadetleri sakatlanmayacak mı diyorlar. Hemen abdestleri bozulur zannediyorlar. Erkeklerin nedir bu kendilerine güvensizliği. Eğer kadın imama ihtiyaç varsa, erkekler tedbirini alabilir. İmam ortada durur. Cemaat sağlı sollu ayrılır. Kadınlar için ayrılan perdelere, balkonlara onlar geçebilir.’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı