Gündem Haberleri

  Balina'da sanık sayısı 100'ü buldu

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ''Balina Operasyonu'' olarak nitelenen İzmir'deki hayali ihracat ve naylon fatura soruşturması kapsamında 3 kişinin daha gözaltına alındığı, Bursa'da yakalanan 2 kişinin ise DGM'ye sevkedildiği bildirildi. Dört ay önce başlatılan Balina Operasyonu'nda, son gözaltılarla birlikte yakalanan sanık sayısı 100'ü buldu.

  İzmir DGM Başsavcılığı'nca yürütülen, gümrük ve maliye başmüfettişleri, hesap uzmanları ve Mali Şube Müdürlüğü'nün birlikte çalıştığı soruşturmada şimdiye kadar 44 kişi tutuklandı, 51 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Balina Operasyonu kapsamında çalışmalarını sürdüren İzmir Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, DGM'ce aranan 3 kişiyi gözaltına aldı. Tutuklu olan hayalici Gürcan Güngören'in şirketleri Güntürk ve İzmeks aracılığıyla alınan 3,5 milyon dolarlık haksız KDV iadesi paralarını, İstanbul, Uşak ve Gaziantep'te adı karışan kişilere dağıtarak bir tür ''Kuryelik'' yaptığı bildirilen yedek parçacı İbrahim Solak (38), Gördes'te yakalanarak İzmir'e getirildi. Solak'ın 3 aydır arandığı bildirildi.

  Uyuşturucu ve alkol bağımlısı kişileri bularak, İstanbul ve İzmir'de yüzlerce paravan şirket kurduğu iddiasıyla aranan Mehmet Kızılboğa kimlikli Doğan Kızılboğa da İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak İzmir Emniyeti'ne teslim edildi. Kızılboğa'nın isminin hesap uzmanlarının hazırladığı hayali ihracat konulu raporda da sıkça geçtiği öğrenildi. Yine DGM'ce soruşturma kapsamında aranan ve hayalici Görsaş, Görpaş ve Yeter Deri'nin sahiplerinden Mustafa Güngör Kütahya'da yakalandı.

  Çayla'nın ifadesi

  Öte yandan, soruşturmada adı geçen ve Bursa'da yakalanan Alihan Tekstil'in sahipleri Celil Çayla (37) ve şirket ortağı babası Bayramali Çayla'nın İzmir Mali Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları tamamlandı. Buca Cezaevi'nde tutuklu hayalici Bahri Ergin'in tehdidiyle olaya karıştığını söyleyen Celil Çayla, ifadesinde şunları anlattı:

  ''Ergin ve Bursaspor Kulübü eski Başkanı Mümin Cambaz dolayısıyla ekonomik durumum bozuldu. 2 yıl önce Ergin'le tanıştım. Ben kendisinden tekstil malı talep ettim. Malları boyayıp satacaktım. Ergin benden yüksek meblağda naylon boya faturası talep etti. Bunu olumsuz karşılayınca beni tehdit etti ve çaresizlik içinde kabullendim. 2-3 trilyon dolayında kendisine fatura kesildi.''

  Çayla, şöyle devam etti: ''Fabrikayı icradan kurtarmak için Brother ve Juki marka 30 dikiş makinesini ve çeşitli büro malzemelerini, sahibi olduğum Alihan Tekstil'e fatura ettirdim. Oysa bunların değeri 5 milyon dolar değerindeydi. Bu arada 3 kez cezaevine girdim çıktım. Şirketlerim Günçay ve Alihan Tekstil'in Yeminli Mali Müşaviri de, Bahri Ergin'in bulduğu ve halen aranan Bengi Bilgeman'dır. Cambaz da, bizi dolandırarak fabrikamızın arazisinin tapusunu üzerine geçirdi.''

  Çayla'nın babası Bayram Ali Çayla da ifadesinde, Cambaz'ın, hile yolu ile kendisinden devraldığı fabrika arazisini bir bankaya ipotek göstererek 5-6 milyon mark kredi aldığını iddia etti. Soruşturmada, Alihan Tekstil'in, hiçbir mal üretiminin bulunmadığı ve faturalarının da naylon olduğu belirlendi.

  Emniyette işlemleri tamamlanan Çaylalar, ''Çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, çete mensubu olmak, hayali ihracat yapmak, naylon fatura düzenlemek ve kullanmak'' suçlamasıyla İzmir DGM Başsavcılığı'na sevkedildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı