Gündem Haberleri

  Balıktaki bereketin sebebi Apo yasağı mı

  Hürriyet Haber
  24.11.2001 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Balıkçılar tarafından ‘‘son 30 yılın bolluğu’’ olarak nitelendirilen balık akını hız kesmeden sürüyor. Balıktaki bereket, bazı balıkçılar tarafından, terörist başı Öcalan'ın İmralı'da bulunması sebebiyle ilan edilen ‘‘3 mil avlanma yasağı’’na bağlanıyor. Buna karşı çıkanlar ise gırgır teknelerine getirilen sıkı denetimin bollukta etkili olduğunu söylüyorlar.

  Balıkta yaşanan bolluk, ilginç bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Balıkçıların bir kısmı, balıktaki bereketin gerisinde, bölücübaşı Apo'nun İmralı'da olması sebebiyle getirilen 3 mil avlanma yasağının bulunduğunu, söylerken, buna karşı çıkanlar, alınan tedbirlerin etkili olduğunu belirtiyorlar.

  55 yıllık balıkçı Şerafettin Bayraktar, bolluğu bir ölçüde Apo'ya bağlayan isimlerden. Bayraktar, ‘‘İmralı'daki 3 millik av yasağı, bu bolluğun sebeblerinden sadece birisi. Tuna Nehri'nden gelen pis su akışının kesilmesi bir diğer etken. Her yıl, yumurtlama dönemi olan Temmuz- Ağustos aylarında, Tuna'dan, yumurtlamayı geciktiren üst soğuk su tabakası gelirdi. Bu yıl gelmedi. Kirlilik de azaldı. Tüm bunlara, Kilyos'un arkasındaki kömür ocaklarından denize kömür atılmasının önlenmesi de eklendi ve bu bereket ortaya çıktı’’ dedi.

  Reis Dursun Bozan da ‘‘Bu Apo bizi mahvetti. Dün gece balığı kovaladık. İmralı'ya 9 mil kala önünü kestik ama Sahil Güvenlik, izin vermedi. 'Yasak 3 mil' dedik. Dinletemedik. Göz göre göre balığı bıraktık, gitti.’’diye konuştu.

  İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Nejdet Altıntaş ise, bollukta İmralı'daki avlanma yasağının pek etkili olacağını sanmadığını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı