Gündem Haberleri

  Balıkesir'de Büyükşehir heyecanı

  A.A
  30.05.2011 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Uzun yıllardır büyükşehir statüsünü kavuşması beklenen Balıkesir'de, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Yavuz, yaptığı açıklamada, kentin alt ve üst yapısı, insan kalitesiyle büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini söyledi.

  Yavuz, büyükşehir olmalarıyla birlikte kente aktarılan bütçenin daha fazla olacağına dikkati çekerek, “Daha yaşanılabilir bir şehir haline geleceğiz. Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Olursa şehrimizin altyapısı daha da güzelleşir. Çünkü buranın şu anda kısıtlı imkanları var” dedi.

  Balıkesir'de birçok alanda eksikler olduğu için buraya profesyonel yönetici ve yatırımcı getiremediklerini ifade eden Yavuz, “Okullarımız uygun değil, sosyal etkinlikler daha da artar. Balıkesir zaten geleceği parlak bir şehir. Büyükşehir olursak, bu konuşulanlara hızla adım atmış oluruz. Hep konuşulan ama hayata geçirilemeyen projelere kapı aralanır. Daha önce çok uğraşıldı büyükşehir olmak için, dışarıdan insanlar çağrıldı, nüfusun fazla gösterilmesi için ancak olmadı. Başbakanımızın dediği gibi olursa çok iyi olur, çok memnun oluruz” diye konuştu.

  “EKONOMİK VE SOSYAL AÇIDAN DA BÜYÜK KATKISI OLUR”

  Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula da, Balıkesir'in ekonomik gelişmişlik endekslerinde Türkiye'de 14. sırada olduğunu, bu durumun bütün göstergelerin karşılandığı anlamına geldiğini kaydetti.

  Büyükşehir statüsünün Balıkesir'e büyük fayda sağlayacağını anlatan Kula, “Ekonomik ve sosyal açıdan da büyük katkısı olur. Artık İstanbul, Kocaeli ve Bursa hattı yatırım için uygun yerler değil. Yatırımların bundan böyle Balıkesir, Çanakkale güzergahına kayması gerek. Bu açıdan sanayileşmenin gelişmesi, merkezleşme ve çevre adına büyükşehir olmamız önemli. Yatırımların artık Güney Marmara'ya kayması gerekir” dedi.

  Kula, gerekli şartları taşıyan illerin büyükşehir olması gerektiğini ifade ederek, “Kararın altında siyasi nedenler aranmaması gerekir. Seçimlerin bütün partiler için hayırlı uğurlu olmasını dilerim. İnşallah Türkiye'nin 12 Haziran'dan sonra önünün daha açık ve refah seviyesinin daha yükseklerde olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

  “KEŞKE AYLAR ÖNCESİNDEN AÇIKLANSAYDI”

  Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok ise Balıkesir'in büyükşehir olmasını olumlu bulduğunu, ancak vatandaşın seçim öncesi böyle bir açıklama yapılmasına kuşkuyla yaklaştığını söyledi.

  Ok, Balıkesir'in büyükşehir olması halinde ilin gelişmesi ve bazı problemlerini kısa sürede çözülmesinde büyük katkılar sağlanacağını ifade ederek, şunları söyledi:
  “Balıkesir'in büyükşehir olmasından mutlu oluruz, güzel bir şey. Bunu olumlu buluyorum. Genel bütçeden Balıkesir'e gelecek olan katkı büyük ölçüde artacaktır. Bu çok önemli, ancak bizim asıl kaygımız, seçim dönemlerinde gökteki yıldızlar dahi vadediliyor. Balıkesir'in böyle bir şeye malzeme edilmemesini istiyoruz. Olacaksa gerçekten olsun. Bunu yürekten destekliyorum. Keşke aylar öncesinden açıklansaydı, o zaman böyle bir endişe olmazdı. Büyükşehir olması Balıkesir'e çok değer katar. Bu çok açık ve net. İnşallah siyasi malzeme için söylenmemiştir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı