Gündem Haberleri

  Balıkçılar protesto için tekne ve ağ yaktı

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 17:57 | Son Güncelleme:

  İznik Gölü'nde avlanma ihalesinin beş aydır yapılmamasını protesto eden Orhangazili balıkçılar, tekne ve ağlarını yaktılar.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca ihale yapılmadığı için beş aydan beri av yasağının devam ettiği İznik Gölü kıyısında toplanan Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi üyesi balıkçılar, sorunlarını anlatmak için protesto gösterisi yaptılar.


  Göl kıyısında iki tekne ve ağlar ile balık sepetlerini yakan balıkçılar adına konuşan Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nevzat Baştürk, av yasağına bir de ekonomik krizin eklenmesi yüzünden yüzlerce balıkçı ailesinin ekmek parası bulamadığını söyledi.


  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın beş aydan beri akıl almaz gerekçelerle ihale yapmayarak avlanma yasağını sürdürdüğünü kaydeden Baştürk, gölün kooperatifler arasında bölünmesine karşı çıkan politikacıları eleştirdi.

  Baştürk, balıkçılık yapılmaması yüzünden bugüne kadar 1,5- 2 milyon dolarlık ihracat kaybının meydana geldiğini de öne sürerek, bakanlığın bir an önce ihaleyi kooperatiflere vererek, soruna çözüm bulması gerektiğini kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı