Gündem Haberleri

  Balıkçılar el kremini test etti Kutuplarda bile nemlendiriyor

  Hürriyet Haber
  23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  6-9 Ekim tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen Lütfü Tat Sempozyumu'nda, deri hastalıklarıyla ilgili çok sayıda çalışma yer aldı. İlginç araştırmalardan biri de, Neutrogena tarafından balıkçılar üzerinde denenen el kremi hakkında olandı. Norveç'de geliştirilen formül, soğuk ve zorlu koşullara karşı denenmek istenmiş ve elleri soğuktan donduğu için kutup balıkçıları düşünülmüş. Başarı oranının çok yüksek olduğu tespit edilmiş.

  Yine aynı kremle ilgili bir başka çalışma ise Kanada'da yürütülmüş. Beş nemlendirici yedi gün süreyle insanlara verilmiş. Bir grup ise hiçbir ürün kullanmamış. Kuruluk, pürüzlülük ve kızarıklık bakımından test edilmiş. Norveç'te bulunan bu formülün etkisinin çok güçlü olduğuna karar verilmiş. Yani tedavi edici etkisi bulunuyor. Testten bir hafta sonra krem kullanılmadığı halde etkisinin hala devam ettiği de saptanmış

  Sağlıklı bir cilt için doktorlar ilk olarak temizleyicinin hafif dokunuşlarla uygulanması gerektiğini hatırlatıyorlar.

  Daha sonra temizleyici iyice durulanmalı. Ilık su tercih edilmeli, sıcak sudan kaçınmak gerekiyor. Çok sık alınan duşlar ve yapılan banyolar cildin nemini alıyor. Bu nedenle günde birden fazla banyo yapmamak gerekiyor. Banyoda uzun süre kalınmamalı ve iyi bir nemlendirici kullanılması şart. Nemlendirici kullanımının günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğini yine dermatologlar hatırlatıyor. Diz ve dirsek gibi bölgelerde nemlendirici daha fazla kullanılmalı. Dudaklar da unutulmamalı!

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı