Gündem Haberleri

  Balık göndermeyin tutmayı öğretin

  Mustafa ABADAN ADDİS ABABA, a.a
  03.03.2005 - 02:10 | Son Güncelleme:

  Afrika turunun ilk ayağında Etiyopya Başbakanı Zenawi ile görüşen Erdoğan, ilginç bir yardım talebiyle karşılaştı. Zenawi, ünlü Çin atasözünden esinlenerek, ‘Bize balık göndermeyin, balık tutmayı öğretin’ diyerek ekonominin geliştirilmesine destek istedi.

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ilk ayağı olan Etiyopya’da dün Cumhurbaşkanı Girma Wolde-Georgis tarafından kabul edildi. Erdoğan, daha sonra Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi ile görüştü. Görüşmenin ardından iki başbakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  KIBRIS’I ANLATTI

  Zenawi,
  Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tezlerine olumlu yaklaştıklarını bildirirken, iki ülke ilişkilerinin ve ekonominin geliştirilmesi konusunda da, ‘Bize balık göndermeyin, balık tutmayı öğretin’ dedi.

  İkili görüşmede dünyadaki gelişmeler ele alındı. Erdoğan, Kıbrıs konusu ile ilgili detaylı bilgi verdi ve süreci anlattı. Zenawi de ‘Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tezlerine olumlu yaklaşıyoruz’ dedi.

  Zenawi, Erdoğan’dan Etiyopya’da mayıs ayında yapılacak seçimlere Türkiye’nin gözlemci göndermesini istedi. Etiyopya Başbakanı’nın bu talebine Erdoğan olumlu yanıt verdi. Irak’ta meydana gelen gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için Etiyopya’dan destek istedi.

  KAHVE İÇEMEDİ

  Erdoğan
  , Etiyopya asıllı milli atlet Elvan Abeylegesse’yi evinde ziyaret etti. Yeni evi için Abeylegesse’ye ‘hayırlı olsun’ diyen Erdoğan, vakti kısıtlı olduğu için kahve içemedi. Milli atlete günün anısına bir de plaket veren Erdoğan, havaalanına hareket ederek Güney Afrika’ya gitti.

  İki bebek götürsek Başbakan bayılır

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da 160 kimsesiz çocuğun barındığı Abebech Gobena yurdunu gezdi. Emine Hanım, yurda gelişinde kendisini çiçeklerle karşılayan

  4 kimsesiz çocuğu kucaklayarak tek tek öptü. ‘2 bebeği alıp götürsek Başbakan bayılır’ diyen Emine Erdoğan, bebeklerin yatakhanelerini ve mutfaklarını gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

  4-5 yaşındaki çocuklarla, çember olup döne döne şarkılar söylenen ‘Tizelelo’ adlı yerel oyunu oynayan Emine Erdoğan, ‘Burayı içim burkularak gezdim. Sokakların durumu çok kötü, ancak siyah çocuklar çok güzel oluyorlar’ dedi. Kimsesizler yurduna yüklü miktarda bağış yaptığı öğrenilen Emine Hanım, gezdiği doğal parkta da kaplumbağa sevdi.

  Dönüşte kabineyi değiştirebilirim

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Afrika gezisine çıkmadan önce yemek yediği bir grup milletvekiline ‘Dönüşte kabineyi değiştirebilirim’ dediği öğrenildi. Meclis’teki yemekte hazır bulunan AKP Milletvekili Ömer İnan, kabine değişikliğinin sık sık gündeme geldiğine dikkat çekerek, Erdoğan’a, ‘Bunların önüne geçmek için çıkıp bir açıklama yapın. Ya ‘yapıyorum’ deyin, ya da ‘seçimlere kadar kalan 3 yıl hiç değiştirmeyeceğim’ deyin’ önerisinde bulundu. Buna karşılık Başbakan, ‘Olur mu hiç öyle şey. Bu konudaki yetki bana ait ve gerektiğinde de bu yetkimi kullanıp, gerekli değişikliği yaparım. Ne biliyorsunuz, belki de Afrika gezisi dönüşünde kabineyi değiştirebilirim’ yanıtını verdi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı