GeriGündem Balık bereketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balık bereketi

Balık sezonunun başlamasıyla birlikte gece yarısı Karadeniz’e açılan tekneler, güneşin ilk ışıklarıyla birlikte kasalar dolusu palamutla döndü.

Sezonun oldukca bereketli geçeceği sinyalini veren palamutlar, Balık Hali’nde açık arttırmayla kısa sürede satıldı. Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak, bu sezon bol miktarda balık avlanacağını ve böylece tüketicilerin ucuz fiyattan balık yiyebileceğini söyledi.

Karadeniz’de balık avı sezonu bereketli başladı. 4 ay süren yasaklamadan sonra dün gece yarısı Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nden 50 tekneyle Karadeniz’e açılan balıkçılar, ‘rastgele’ diyerek ağlarını denize bıraktı. Balıkçılar, 4 saat süren avlanmadan sonra güneşin ilk ışıklarıyla birlikte barınağa bol miktarda palamutla döndü. Geçen yıllara oranla, sezonun ilk gününde kıyıya balıkla dönmenin mutluluğunu yaşayan balıkçılar, “Bu sene denizde bolluk var. Vatandaşlarımız artık ucuz balık yiyecek” diyerek şükür duası yaptı. 20 yıldır balıkçılık yaptığı belirten 42 yaşındaki Harun Macit ilk kez bu sezon ağların ilk günde balıkla dolduğunu söyledi.

Kasalara doldurulan balıklar daha sonra açık arttırmadan satılmak üzere Samsun Balık Hali’ne götürüldü. Yüzlerce kasa palamut, açık arttırma usulü satışa çıkarıldı. Palamutların tanesi açık arttırmada 1 YTL’den alıcı buldu.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Davut Kıyak, bu yıl balık avında yüzde 80 oranında artış olacağını tahmin ettiklerini belirterek, “Sezonun ilk saatlerinde bol miktarda palamut avlandı. Bu da gelecek günlerin daha bereketli geçeceğini gösteriyor. Karadeniz’de bol miktarda balık görülmesi, balıkçıların yasağa uymasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

"EKSİKLİKLERİ GİDERDİK"

Akgün Balıkçılık Şirketi ortaklarından Kadir Akgün, 1 Mayıs'ta başlayan balık avı yasağının bugün sona erdiğini belirterek, “Av yasağı süresince tekne ve ağların bakımını yaptık, eksiklikleri giderdik” dedi.

Karadeniz'de 2 bin 800'ün üzerinde irili ufaklı balıkçı teknesinin yasağın kalkmasıyla denize açıldığını ifade eden Akgün, şunları söyledi:

“Tecrübeli balıkçılar tarafından yapılan gözlemlerde İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e bol miktarda balık akını olduğu belirlendi. 30 yıldır balıkçılıkla uğraşıyorum. Araştırmalar Karadeniz'de son 15-20 yılın en bereketli balık avı sezonunun yaşanacağını gösteriyor. Bunun belirtileri görüldü. İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e geçmiş yıllardan 15-20 gün önce giren bol miktarda balık, yasak dolayısıyla irileme fırsatı buldu.”

Sezonun açılmasıyla Karadeniz'de palamut, çinekop, lüfer, istavrit ardından ise hamsi avlanacağını dile getiren Akgün, “Özellikle palamudun çok bol olacağını tahmin ediyoruz. Balık bol olunca fiyatlar da düşecek. Böylece dar gelirli vatandaşlar rahatlıkla balık alıp yiyebilecek” diye konuştu.

BALIK MİKTARINDAKİ AZALMA

Kadir Akgün, son yıllarda Karadeniz'de bazı balık türlerinin bilinçsiz avlanma nedeniyle yok olma noktasına geldiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Karadeniz'de balık miktarı ve türlerine en büyük zararı insanlar değil, yunuslar vermektedir” dedi.

Avlanması yasak olduğu için son yıllarda Karadeniz'de yunus sayısının çok artığını ifade eden Akgün, şöyle dedi:

“Bu balıkların her biri, balıkçıların sezon boyunca avladıkları balık miktarının 2-3 katını tüketiyor. Yunus avının yasaklanmasıyla sayılarında aşırı artış meydana geldi. İlgililerin balık türü ve miktarına önemli zararlar veren yunuslar için acil önlem gerekir.”

Akgün, kirlilik ve deniz salyangozu avında kullanılan malzemelerin de balık nesli ve miktarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Akgün Balıkçılık Şirketi'nin ortaklarından Adnan Akgün ise av yasağının başladığı 1 Mayıs'tan sonra Akdeniz'de orkinos avına gittiklerini, 15 Temmuz'a kadar süren orkinos avından beklenen verimi alamadıklarını belirterek, “Bu sezon belirtiler balığın bol olacağı yönünde. İnşallah tahminler doğru çıkar, hem balıkçı hem de dar gelirli vatandaşların yüzü güler” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle