Gündem Haberleri

  Balerinler,başları hiç dönmeden nasıl defalarca dönüş yapabiliyor?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 09:59 | Son Güncelleme:

  Balerinler,başları hiç dönmeden nasıl defalarca dönüş yapabiliyor? Uzun yıllar süren eğitimleri sırasında beyinlerinde buna uyum sağlamalarını kolaylaştıran değişimler mi oluyor? Balerinler tek noktaya odaklanma yöntemini kullandıkları için mi başları dönmüyor? İşte cevabı..

   Londra Akademisi’nde yapılan bir araştırmada, bilim insanları bunun sebebini aydınlatmak için 29 balerini, aynı yaş ve kondisyon seviyesindeki 20 kişiyle karşılaştırdı. Çalışmaya katılan gönüllülere, karanlık bir odada tek ayak üstünde bir turdönüp (piruet) durmaları söylendi. Dönüşten hemen sonra göz refleksleri ölçüldü, beyin emarları çekildi. Balerinlerin, piruet sırasında onu algılama sürelerinin daha kısa sürdüğü tespit edildi.

  Dansçılar dönerken genellikle bir noktaya odaklanma yöntemini kullanıyorlar. Buna “spotting” denmekte. Balerinler, hızla ve tekrar tekrar dönmek için çok çalışıyorlar. Bir noktaya sabitlenme tekniği, dönüş sırasında kafanın en sön dönen ve buna rağmen dönüşü ilk tamamlayan kısım olmasını sağlıyor. Hızla döndükten sonra tekrar aynı noktaya odaklanıyorlar. Bu yöntem, kafanın sabit tutulmasını ve dengeyi korumayı sağlıyor. Normalde bir kişi hızla döndüğünde, iç kulakta bulunan ve dengeyi sağlayan içi sıvı dolu vestibüler organ harekete geçiyor. Yaptığımız hareketlere bağlı olarak, buradaki sıvı biz durduktan sonra bile hareket ediyorsa baş dönmesi yaşıyoruz. Balerinlerin beyni, uzun yıllar süren eğitimleri sırasında bir takım değişimler geçiriyor. Parmak uçlarında, başları dönmeden rahatça dönüş yapabilecek duruma gelmelerini sağlayan şey de bu değişimler neticesinde oluşmakta. Londra Kraliyet Akademisi’ndeki araştırmada, balerinlerin beyinlerinde, iç kulaktan gelen bu verileri işleyen beyincik bölgesinin ve beynin serebral korteks biriminin farkı geliştiği görüldü. Görünen o ki yıllarca süren antrenmanları, beyinlerinin sürekli yaşadıkları bu duruma uyum sağlayacak şekilde değişmesine sebep olmakta.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı