Gündem Haberleri

  Balcalı Hastanesinin acil servisinde yangın

  A.A
  19.01.2011 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Adana'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin acil servisinde yangın çıktı.

  ACİL SERVİSTE PANİK YAŞANDI / FOTO GALERİ

  Adana Balcalı Hastanesi'nin acil servisinde tadilat sırasında yangın çıktı.Hastalar, acil servisten çıkarılıp, ambulanslarla taşınarak, diğer servislerde gözlem altına alındı.

  Bazı hastalar servislere alınmadan önce çıkarıldıkları bahçede doktorlar tarafından sedyeler üzerinde kontrol edilirken, bazı hastalar da, acil servisin arka tarafında merdivenle çıkılıp, pencereden çıkarılarak tahliye edildi.

  HASTANE GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇEKİM YAPAN MUHABİRE SALDIRDI

  ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Hastanesi'nin acil servisinde tadilat sırasında, spiralle demir kesilirken sıçrayan kıvılcımın neden olduğu yangın, paniğe yol açtı. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın itfaiye tarafından söndürülürken, acilde tedavi gören 10 hasta servislere alındı.

  Bir süre önce tadilata alınan hastane acil servisinin havalandırma sisteminde saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Spiralle demir kesildiği sırada sıçrayan kıvılcımın neden olduğu yangına, ilk önce hastanenin görevlileri müdahale etti. İtfaiye ekiplerine de haber verildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kısa sürede müdahale ederek, yangını söndürdü. Ancak, bu sırada, tadilatın yapıldığı acil servisin yanındaki koridorda geçici olarak hizmet veren acil servis ünitesi ile Tıp Fakültesi öğrencilerinin dolaplarının bulunduğu koridoru yoğun duman kapladı. Bu durum hastalar ve yakınları arasında paniğe yol açtı. Hastalar, acil servisten çıkarılıp, ambulanslarla taşınarak, diğer servislerde gözlem altına alındı.Bazı hastalar servislere alınmadan önce çıkarıldıkları bahçede doktorlar tarafından sedyeler üzerinde kontrol edilirken, bazı hastalar da, acil servisin arka tarafında merdivenle çıkılıp, pencereden çıkarılarak tahliye edildi.

  ÇÜTF Acil Servis Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Gökel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yangın, boşaltılıp tadilatı süren ve boş olan acil servis bölümünde çıkmıştır. Yaklaşık 10 kadar hastamızı servislerimize taşıdık. Can kaybı, yaralanan kimse yok. Acil servisten gelen dumandan hastalarımızın etkilenmemesi için tahliyeyi yaptık. Herhangi bir sorun yok" dedi.

  Adana İtfaiyesi Genel İdare Amiri Nihat Gündöner de, metal bir aksam kesildiği sırada yangın çıktığını belirterek, "Yangın söndürüldü, şu an hiçbir sorun yok. Dumanın çekilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

  Hastane hoparlörlerinden de hasta ve yakınlarının sakin olmaları istenip, korkulacak bir durum olmadığı belirtilerek, "Hastanemizde çıkan yangın söndürülmüştür. Dumanın çekilmesi beklenmektedir. Lütfen hasta yakınlarının koridorlarda dolaşmaması rica olunur" anonsu yapıldı.Bu arada hastane görevlileri yangınla ilgili görüntü çeken bir muhabire saldırdı.

  “YANGININ KENDİSİ DEĞİL DUMAN TEHLİKE YARATTI”

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr.  Alper Akınoğlu, Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin acil servisinin tadilata  alınan bölümünde çıkan yangında, hava kanallarından hastanenin bazı bölümlerine  dumanın dağılmaya başlaması dolayısıyla “panik ve alarm durumu”nun ortaya  çıktığını, ancak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirtti.

  Prof. Dr. Akınoğlu, yangının çıktığı acil servis ünitesinin tadilata  alınan bölümünde incelemelerde bulunduktan ve yetkililerden bilgi aldıktan sonra  gazetecilere açıklama yaptı.

  Acil servisin yaklaşık 30 yıllık binada hizmet verdiğini, bu nedenle  tadilata alındığını belirten Akınoğlu, müteahhidin bir süre önce çalışmalara  başladığını söyledi.

  Acil servis bölümünün altındaki kazan dairesinde, kaynak makinesiyle  söküm yapıldığı sırada izolasyon malzemelerinin yanmaya başladığını ifade eden  Akınoğlu, şöyle devam etti:

  “Yangın kısa sürede büyüdü, ancak yangının kendisi değil duman tehlike  yarattı. İzolasyon malzemeleri çok duman çıkartan bir yapıya sahip. Yangın  dolayısıyla oluşan duman hava kanallarına girince hastanenin bazı ünitelerine de  dağılmaya başladı. Bu nedenle panik ve alarm durumu ortaya çıktı.

  Şu an duman tamamen dağıldı, hiçbir hasta zarar görmedi. İşlemler  yaklaşık bir saat durdu. Ama artık çalışanlar görev başında. Tüm doktor ve sağlık  görevlileri hastaların zarar görmemesi için büyük çaba gösterdi.”

  Akınoğlu, son derece başarılı çalışmalar gerçekleştiren itfaiye  ekiplerine ve hastane personeline teşekkür etti.

  Bu arada, yangın ve söndürme çalışmaları sırasında hastanenin güvenlik  görevlilerinin bazı basın mensuplarına müdahale ettiği ve zaman zaman tartışma  yaşandığı görüldü.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı