Gündem Haberleri

  Balbay, Yıldız Kenter'i ağlattı

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
  24.01.2011 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Antalya’da düzenlenen ’Adalet ve Demokrasi Haftası’ etkinliğinde, meslektaşları, tutuklu gazeteci Mustafa Balbay’ın cezaevinde yazdığı ’Silivri Toplama Kampı; Zulümhane’ adlı kitabını imzaladı.

  YILDIZ KENTER BÖYLE AĞLADI / Foto Galeri

  Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Cumhuriyet Gazetesi işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen ’Adalet ve Demokrasi Haftası’ kapsamında ’Mustafa Balbay yazdı, Alev Coşkun ve gazeteci meslektaşları imzaladı’ adlı etkinlik yapıldı. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe, Milliyet Gazetesi’nden Melih Aşık, Vatan Gazetesi’nden Can Ataklı, Cumhuriyet Gazetesi’nden Ataol Behramoğlu, Meriç Velidedeoğlu, Orhan Bursalı, Orhan Erinç ve Metin Demirtaş katıldı. Gazeteci- yazarlar, tutuklu Mustafa Balbay’ın ’Silivri Toplama Kampı; Zulümhane’ kitabını Antalyalılar için imzaladı. Etkinlikte tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter de Mustafa Balbay’ın Silivri’den gönderdiği mektubu okudu. Kenter’in ağzından Mustafa Balbay mektubunda, şunları kaydetti:

  "Güneş gibi Antalya’nın güzel insanları, sevgili kardeşlerim. Şu Marmara rüzgarı alsa beni sinesine varsa, Ege’ye aşırsa, Toroslar’dan bıraksa falezlerin üzerine, koşsam toplandığınız salona, hepinize sarılsam diyorum. Türkiye 1990’lı yıllarda art arda aydın kıyımları yaşadı. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Bahriye Üçok aramızdan koparıldılar. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu katledildiler. Bu cinayetlerin ortak hedeflerinin başında Türkiye’nin dönüştürülmesi ve Atatürkçü aydın Türkiye’nin bitirilmesi hedefleniyordu. Ancak Uğur Mumcular, Kışlalıların ruhunu yok edemediler. Şu karara varıldı, ‘Atatürkçüler öldürmekle bitmiyorlar, o zaman ruhlarını öldürelim’. Bunlar bizi ruhlarımızın katili yapmak istiyorlar ama başaramayacaklar. Böylesi acılar bizi eğitir, bizim mürekkebimizdir. Sevgiye demir parmak işlemez. Bu şarkı burada bitmez."

  Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın ise Uğur Mumcu’nun kendisi için iki şeyin timsali olduğunu belirterek, "Birisi çıkarları için değil ulusu için kalemini kullanan ve ikincisi de antiemperyalistin timsalidir. Uğur Mumcu’nun misyonunu devam ettiren ve bugün kafes altındaki Mustafa Balbay’a da selamlarımızı gönderiyoruz" dedi.

  PANELDE KONUŞTULAR

  AKM Aspendos Salonu’nda ise oturum başkanlığını Orhan Bursalı’nın yaptığı panelde Ataol Behramoğlu, Can Ataklı, Meriç Velidedeoğlu ile Turizm ve Tanıtma eski Bakanı Alev Coşkun konuşma yaptı.

  Gazeteci Bursalı, "Uğur Mumcu ve Mustafa Balbay arasında biri ölmüş, biri sağ olmasının dışında bir fark görmüyorum" derken, Ataol Behramoğlu, "Tetiği çeken parmak kime ait olursa olsun arkadaki kimlik her zamankinden daha da ortada. Bunlar Cumhuriyet ve Cumhuriyet gazetesinin düşmanlarıdır" dedi. Uğur Mumcu’nun yeminini okuyan Meriç Velidedeoğlu ise 24 Ocak 1993’de doğanların bugün 18 yaşında olduklarını ve çoban ateşlerinin yakıldığını kaydetti.

  MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI

  Gazeteci yazar Can Ataklı ise Sivri Cezaevi’nde bulunan Mustafa Balbay’ın memleketi Burdur’da, 54 sivil toplum örgütünün CHP’ye başvurarak milletvekilliği için bir kampanya başlattığını söyledi. Ataklı, "26’sından itibaren de bir imza kampanyası başlatılıyor, hem özgürlüğünün verilmesi, hem de meclise taşınması için. Bu tür davaların önüne geçilmesi için bu kampanyalara destek çıkılması lazım ama önce CHP’nin kabul etmesi gerekiyor" diye konuştu.

  Törenin son konuşmacısı Alev Coşkun ise, bugün Türkiye’de yaratılan korku imparatorluğunu ıslığın çözeceğini söyledi. Sosyolojik olarak ıslığın önemli olduğunu açıklayan Coşkun, "Diktatörlere bir işarettir. Bir ıslık onun içindir ki korkutmuştur" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı