Gündem Haberleri

  Balbay: Atatürk posteri bile delil oldu

  Cem TURSUN / İSTANBUL DHA
  14.05.2010 - 17:53 | Son Güncelleme:

  İkinci Ergenekon davasının bugün görülen 65. duruşmasında sanık ve avukatlarının talepleri alınıyor. Talepler bölümünde söz alan Mustafa Balbay, "Bu iddianamenin Atatürk ile, Kuvayı Milliye ile, Kurtuluş Savaşı ile sorunu var" dedi.

  80 ülke dolaştığını ve hepsinde Atatürk ile karşılaştığını ifade eden Mustafa Balbay sözlerine şöyle devam etti: "Güney Afrika'da Johannesburg'da Prof.Kotze ile yaptığım görüşmede Mandela'nın bazı eksiklerini belittiğimde 'Mandela Atatürk değil' dedi. Atatürk'ün 21. yüzyılın önderi olduğunu gördüm. 2007 yılında Avustralya'ya gittim. Dünyanın her yanında İngiltere için savaştırılan Anzakların torunları dernek kurmuşlar. Yabancı sadece Türkleri alıyorlar. Atatürk'ün ölen Anzakların annelerine 'Çocuklarınız artık bize emanet' diye seslenişini biliyorlar."

  "DENSİZLİK"

  İddianamede “Delillerin ve hukuki durumun değerlendirilmesi bölümünde “Cumhuriyet Gazetesi'nin Atatürk posteri vermesinin dahi ek klasörlere delil olarak konulduğunu belirten Balbay, “ İddianamede işgal güçlerini daha cesaret edemeyeceği derecede densizlik ve dışlayıcı anlayış var. Cumhuriyet Gazetesi 'ni terör örgütü merkezi göstermek gibi sınırları aşan bir durum var dedi.

  "CD’LER GYOTİN GİBİ"

  “Mahkeme hukuk kavşağıdırö diyen Balbay şunları söyledi: “Siz bu kavşaktan nereye gideceksiniz? Şu anda delillerle ilgili vereceğinz karar çok önemli. Compakt Diskler (CD) ortalıkta 120 kilometre hızla kim nasıl çarpacağı belli olmayan şekilde giyotin gibi ilerliyor. Deniz Baykal'ın başına gelenleri hepimiz biliyoruz.

  "TOPLAMA KAMPINA DÖNÜŞTÜ"

  "Geçen hafta burası Silivri Yargılama Kampı demiştim. Artık koşullar daha ağırlaştı. Burası bir toplama kampına döndü. Bu yargılama ve toplama kampını dağıtın. Burasını dağıtma kampı yapın diyen Balbay şöyle devam etti:

  "İddianame hukuk tarihine bir suç daha kazandırmış durumda. Düşünce suçunu geçtim, 'düşünceye hazırlık suçu' var. 'Şu notu yazdı, acaba terör faaliyeti mi dedi' gibi bir anlayış taşıyor. Türkiye siber suçlarla ilgili uluslararası sözleşme'yi imzalamadı. Mahkemeye çağrıda bulunuyorum. Bu sözleşmenin imzalanması için ortamı yaratın"

  "BAYKAL’A YAPILANLAR ŞEREFSİZLİKTİR"

  Tutuklu sanık Tuncay Özkan ise CHP’yi ele geçirmekle suçlandığını hatırlatarak, "CHP içinde siyaset yapmak istemedim. Ama isteseydim suç mu olurdu? Savcı benim siyasi rakibim mi? Bu savcıyı neden ilgilendiriyor. Beni CHP’yi ele geçirmekle suçluyorsunuz. Baykal’a yapılanları nasıl açıklayacaksınız. Baykal’a yapılanlar şerefsizliktir" dedi.

  Kendisinde ele geçirilen Susurluk Raporu’yla karşılaştırmak için eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’daki raporun istenmesini eleştiren Özkan, mahkemenin gereksiz yere uzatıldığını, Susurluk Raporunu ilk kez kendisinin yayınladığını söyledi. Özkan şöyle konuştu: "İbrahim Şahin beni burada görünce arkasını dönüyor. Beni hatırlıyor ve benimle konuşmuyor. Ama siz beni burada İbrahim Şahin’le birlikte yargılıyorsunuz. ‘Gladyo’ diyorsunuz. Bu iddianamenin anlattığı, İtalyan spagettisi. Safsata. Burada ‘gladyo’ yok. ‘Darbe’ diyorsunuz. Burada nerede darbe? Cezaevinde kuru soğan yeşertiyoruz, yeşil görebilmek için. Müteahhidin malzemeden çalarak yaptığı duvarlarda çıkan yosunları seviyoruz. Beni içeride tutarak ıslah mı edeceksiniz? Bu yeni yargılama şekli mi yoksa?"

  Söz alan Yarbay Mustafa Dönmez, Sapanca ve Ankara Zir Vadisinde ele geçirilen mühimmatlarla ilgili düzenlenen evraklarda sahtecilik yapıldığını ileri sürdü. Dönmez Savcı Zekeriya Öz ve sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı