Gündem Haberleri

  ‘Balans’ operasyonunda tutuklu sayısı 43'e yükseldi

  Teslime TOSUN- Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
  17.05.2008 - 14:41 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da, kamyonlarında aşırı yük taşıyan nakliyecilerden rüşvet alındığı iddiasıyla sürdürülen ‘Balans’ kod adlı operasyon kapsamında gözaltına alınan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Erdal Gözüoğlu, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Gözaltındaki polis memurlarından 21’i ile bir kurumda görevli 2 memur ve rüşvete aracılık ettiği iddia edilen bir kişi olmak üzere 24 kişi daha tutuklandı. Toplam 64 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan daha önce 19'unun tutuklandığı operasyon kapsamında tutuklu sayısı 43'e yükseldi.

  Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın koordinesinde, polis tarafından gerçekleştirilen rüşvet operasyonunda 31 rüşvet veren, biri şube müdürü 29 polis, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nden 3 görevli ile rüşvete aracılık ettiği belirtilen bir kişi gözaltına alınmıştı. Rüşvet verdikleri iddiasıyla gözaltında bulunan ve mahkemeye sevk edilen 31 kişiden aralarında kooperatif başkanı, nakliye şirketi sahipleri ve şoförlerin de bulunduğu 19'u önceki gün tutuklandı.

  24 KİŞİ DAHA EKLENDİ

  Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Erdal Gözüoğlu'nun da aralarında bulunduğu 29’u polis 32 kamu görevlisi ile rüşvete aracılık yaptığı öne sürülen Ahmet A.’nın dün sabah saatlerinde başlayan sorguları bu sabahın erken saatlerinde tamamlandı. Savcılıkta ifadeleri alınan 33 zanlıdan Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Gözüoğlu ile birlikte 6 polis memuru ve kamu kurumunda görevli 1 personel tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Savcılık, 23 polis memuru ile kamu kurumunda görevli 2 memuru ve rüşvete aracılık ettiği öne sürülen Ahmet A.’nın yer aldığı 26 kişiyi tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Zanlılardan 21 polis memuru ile bir kurumda görevli 2 memur ‘rüşvet almak’, Ahmet A. ‘rüşvete aracılık yapmak’ suçlamalarıyla tutuklandı. Nöbetçi mahkeme, 2 memurunu ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Son olarak 21’i polis 23 kamu görevlisi ve bir rüşvete aracılık eden kişinin tutuklanmasıyla operasyonda tutuklanan zanlı sayısı 43’e yükseldi.

  ÇARPICI İFADELER

  Tutuklanan kamyoncuların Antalya Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki ifadelerinde ilginç detaylar ortaya çıktı. Sanıklardan Hüseyin Gül, “Ben polise para verdiğimi kabul ediyorum, ama onu rüşvet anlamında vermedim. Yemek parası niyetine verdim” diye savunma yaparken, avukatı Melih Şahin ise, “Suça konu paraları sadece yemek parası olarak bir alışkanlık şeklinde trafik görevlisine vermiştir” dedi.

  Orhan Mustafa Şentürk ise şirketin sahibi olan İsmail Yağcı'nın talimatı ile yakalandığı zaman trafik polislerine 30- 40 YTL verdiğini kabul ederken, Toycan Toksöz isimli sanık ise nakliyat şirketine kesilen yaklaşık 150 bin YTL tutarındaki yaklaşık 80 ceza makbuzunu bir klasör halinde mahkemeye sunarak, “Rüşvet verseydim bu cezaları yemezdim” diye konuştu.

  Cemal Nurlu isimli diger bir sanık ise görevli polis memurlarının rüşvet istemesinden bıktığını belirterek “Bu hususta şikayette bulundum. Bu nedenle aracıma haksız olarak ceza kesildi. Öyle ki bu işi bırakma noktasına geldim” dedi.

  KAMERA PARASI DİYE

  Yapılan telefon görüşmelerinde ise polis memurları Mevlüt Şenay ile Hayati Metin'in radar arabasındaki kameranın kırıldığını belirterek iki nakliye kooperatifinden para talep etmesi ise ayrıca işlendi. Döşemealtı-Yeniköy Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Durmuş Gedik, “Belirtilen tarihte yanıma iki polis geldi. Bana ‘Radar uygulaması yaparken kameramız kırıldı. Bunun yarısını diğer kooperatifin başkanı Mehmet Karateke karşıladı. Yarısını da siz karşılayın’ dedi. Karateke 500 YTL vermiş, ben de 500 YTL verdim. Bana bunun karşılığında fatura getiremeyeceklerini söylediler. Ben de devletin arabasına gittiği için sesimi çıkarmadım” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı