GeriGündem Bako da yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bako da yakalandı

3 yıldır aranan dolandırıcı Banker Bako, dün Kadıköy'de yakalandı. Bako, hakkında 18 yıllık mahkumiyet kararı olmasına rağmen, 3 yıl önce ‘‘yanlışlıkla’’ serbest bırakılmıştı.

Polisin üç yıldır aradığı firari banka dolandırıcısı ‘Banker Bako' lakaplı Baki Cengiz Aygün, dün Kadıköy'de avukatının bürosuna girerken yakalandı. Hakkında kesinleşmiş 18 yıl hapis cezası olmasına rağmen 7 Mayıs 1996 günü yanlışlıkla salıverilen Aygün'ün, Sarıyer Cumhuriyet savcısı Ertaç Giray'ın Şişli'deki evinde saklandığı ihbarı, bir hafta önce polisi harekete geçirmişti. Savcı Giray, görev yaptığı Ümraniye Cezaevi'nde tanıdığı ancak saklamadığını söylediği Aygün'ün, yakında yakalanacağını ifade etmişti.

KIBRIS'TA ORTAYA ÇIKTI

Yargılandığı bir dolandırıcılık davasından tahliye edilen Baki Cengiz Aygün'ün, başka bir davadan kesinleşmiş 18 yıl hapis cezası olmasına rağmen üç yıl önce salıverilmesi, kimine göre yanlışlık, kimine göre de kasti olarak değerlendirilmişti. Banker Bako, kısa bir süre önce Kıbrıs'ta ortaya çıkmış, bu haberin basına sızması üzerine, tekrar Türkiye'ye geldiği öne sürülmüştü.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden gelen bir ihbar üzerine bir hafta önce harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü ekipleri, Banker Bako'nun saklandığı ileri sürülen Şişli Nişantaşı 19 Mayıs Mahallesi Melek Sokak Salim Ağa Apartmanı'nın önüne pusu kurdu. Polisin, Bako'nun saklandığı iddia edilen Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray'ın evine, Şişli Cumhuriyet Savcılığı'ndan arama izni alınamadığı için girilemediği belirtildi.

Şişli Cumhuriyet Savcılığı, kendilerine böyle bir talebin gelmediğini açıklarken, bu sırada yıllık izinde bulunan ve kızının söz merasimi için Kavacık'taki ablasının evinde kalan Savcı Ertaç Giray, Aygün'ü cezaevinde yatarken tanıdığını belirterek şöyle konuştu:

SÖYLEMEZLERLE BAĞLANTILI

‘‘Ben Ümraniye'deki Üsküdar Cezaevi'nde Asayiş ve Güvenlikten Sorumlu Savcı'yken, Aygün de orada kalıyordu. Söylemezler çetesi ile bağlantısı vardı. Söylemez kardeşlere yönelik bir suikast olacağı yönünde bir mahkumdan bilgi geldi. Bu duyum nedeniyle, cezaevinde yatanları sorguladık. Bu dönemde Aygün ile sık sık görüştük. Onun yakalanmasını herkesten çok istiyorum. Oturduğumuz ev, iş yerlerinin ortasında. Bako, o bölgeye gelmiş veya işyerlerinde görülmüş de olabilir. 21 ailenin oturduğu binada herhangi birisine de gelmiş olabilir. Bizim binaya girmiş ve arka bahçeden kaçmış olabilir’’ dedi.

‘‘ÇAMUR ATTILAR’’

Savcı Giray ayrıca, böyle bir olayla, yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerindeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili soruşturmadan rahatsızlık duyanlar tarafından irtibatlandırılmış olabileceğini belirtti. Savcı Giray'ın, kamuoyunun tatmin olması için verdiği anahtarla Nişantaşı'ndaki evİne giden basın mensupları, içerden görüntü alarak, Banker Bako'nun burada saklanmadığını tespit etmişlerdi.

Kredi faresi

Banker Bako lakaplı Baki Cengiz Aygün, geri ödemediği devlet bankalarına ait kredileri 1987 yılında almaya başladı. Adının sık sık dolandırıcılık ve yolsuzluk olaylarıyla gündeme geldiği bu dönemde Aygün, işi devletle dalga geçmeye kadar götürmüş ve bankalardan çektiği krediler karşılığında imza atmak yerine papatyalar çizmişti. Kimler tarafından korunduğu ve desteklendiği bugüne kadar kamuoyuna yansıyamayan Aygün, bu hızlı döneminde tutuklandı ve 3 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra tekrar eski günlerine dönen Aygün, 1992 yılında paravan şirketleri için Emlakbank'ın Silivri Şubesi'nden 152, Kadıköy Altıyol Şubesi'nden de 160 milyar lira olmak üzere toplam 312 milyar lira ile Kartal Şubesi'nden 65 milyon mark kredi çekti ve iç etti. Bu kredileri geri ödemeyen ve eğlencelerde gününü gün eden ‘kredi faresi’ Aygün'e art arda davalar açılmaya başladı. Açılan davalar nedeniyle adliyelerde boy gösteren Aygün, Emlakbank Kartal Şubesi'nden gerçekleştirdikleri kredi vurgunu nedeniyle 22 Ocak 1994'te banka müdürü Hamza Gülay ile birlikte tutuklandı. Bu davadan kısa sürede tahliye kararı alan Aygün, birçok davası görülürken Bülent ve Yalçın Kılıç kardeşlerden zorla senet aldığı gerekçesiyle 1996 Nisan'ında yeniden cezaevine girdi.

Yanlışlıkla salıverilmişti

Baki Cengiz Aygün’e, Bayrampaşa Cezaevi'nde tutuklu bulunurken devam eden davalarından biri nedeniyle İstanbul 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi 18 yıl hapis cezası verdi. Ancak bu arada anlaşılamayan ve akıllara durgunluk veren bir şey oldu. Beyoğlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadan 7 Mayıs 1996'da tahliye kararı verilen Aygün, bu karar üzerine, hakkında 18 yıllık hapis kararı olmasına rağmen cezaevinden salıverildi. Aygün'ün kesinleşmiş hapis kararının yanısıra İstanbul 11'inci Asliye Ceza, Bursa Asliye Ceza ve Küçükçekmece 1'inci Asliye mahkemeleri tarafından verilen 3 gıyabi tutaklama kararı bulunuyor ve toplam 42 davadan 126 yıl hapsi isteniyordu. Bu tarihten sonra Banker Bako adeta buharlaştı ve 3 yıldır emniyet güçleri tarafından aranmasına rağmen bulunamadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle