GeriGündem Bakliyat devinin sahiplerine 'FETÖ üyeliği' iddiasıyla dava
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakliyat devinin sahiplerine 'FETÖ üyeliği' iddiasıyla dava

Bakliyat devinin sahiplerine 'FETÖ üyeliği' iddiasıyla dava

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alan Arbel Gıda’nın sahipleri hakkında dava açıldı. Hazırlanan iddianamede üç kardeşten ikisi FETÖ’ye üye olmakla, biri ise örgüte yardım etmekle suçlanıyor. Arslan Kardeşlere yönelik suçlamanın gerisinde ise, yönetiminde oldukları şirketin, 17-25 Aralık sonrası Bank Asya hesaplarında yaşanan hareketlilik yatıyor. Sanıklar ise yaptıkları savunmalarda suçlamaları reddetti, 'FETÖ’ye yardım etmediğimiz için 2012’de tüm hesaplarımıza tedbir konuldu' dedi. 6 sanıklı davanın ilk duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde geçen hafta yapıldı. Arbel Gıda AŞ avukatı Murat Altındere ise davaya ilişkin şunları söyledi: "Açılan davada söz kon suçlamalar kesinlikle gerçeği yansıtmıyor" dedi.

MERSİN Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, sanık olarak yer alan isimler Mahmut-Hasan Hüseyin Arslan ile, Arbel Gıda’nın imza yetkilisi yöneticiler Ayşe Gülçin Hazar, Ömer Abdullah Özdemir ve Abdülkadir Külahçıoğlu… Hakkında dava açılan isimlerden Abdullah Özdemir aynı zamanda Mersin Ticaret Borsası başkanı olarak görev yapıyor.

İKİ KARDEŞE ‘ÜYELİK’ SUÇLAMASI
İddianamede Mahmut ve Hasan Arslan kardeşler, FETÖ üyesi olmakla, diğer sanıklar ise örgüte bilerek yardım etmekle suçlanıyor. Soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuna göre Arbel Gıda’nın, müflis Bank Asya’da toplam 45 hesabı bulunuyor. Anılan hesaplardan 8’i 17-25 Aralık sonrası açıldı.

HESAPLARDA HAREKETLİLİK  
Rapora göre, şirketin Bank Asya’daki hesaplarında özellikle Ocak 2014-Eylül 2014 döneminde hareketlilik yaşandı. Rapora göre 2013 genelinde şirketin hesabına gelen EFT tutarı 1.935.252 bin TL iken, bu tutar 2014 yılında 5,5 kat artarak 10.649.284 TL oldu. Savcılık, şirket hesaplarında 2014 Ocak ayından itibaren yaşanan hareketliliği şüpheli buldu.

NAKLİYECİLERE ÖDEME YAPILDI
Şüpheliler ise yaptıkları savunmada özetle, “Şirket bir çok banka ile çalışıyor. Bank Asya ile o dönem çalışılmasının nedeni, nakliyecilere yapılan ödemelerin bu banka üzerinden yapılması. Açılan bazı hesaplar ise, bizzat bankanın kendi inisiyatifi ile açtığı ve bizim haberimiz olmadan açılan ve kapatılan hesaplar. FETÖ’ye yardım söz konusu değil. Örgüt, 2012 yılında, kendilerine yardım yapılmadığı için bütün hesaplara tedbir koydu” şeklinde oldu.

ADLİ KONTROL ŞARTI SÜRÜYOR
Hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma geçen hafta yapıldı. Üç gün süren duruşmada savunmalar alındı. Sanıklara yönelik adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı ise devam ediyor.

17-25 ARALIK'TAN SONRA AÇILAN BİR HESAP YOK
Arbel Gıda'nın sahiplerinden Mahmua Arslan, anılan davaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada  "Kesinlikle 17-25 Aralık 2013’ten sonra Bank Asya’da şirketimiz tarafından açılmış bir hesap bulunmamakta. İddianamede ve haberde açıldığı belirtilen 8 hesap ise çok önceki tarihlerde başka şubelerde açılan ve şube birleşmesi nedeniyle başka şubeye taşınan hesaplar olup, bunlar da bilgimiz ve talimatımız olmaksızın banka personeli tarafından resen gerçekleştirilmiş. Zaten bununla ilgili de TMSF’ye yaptığımız başvuru ve savcılığın müflis banka idaresinden bilgi talebi sonrasında gelen cevaplarda bu husus teyit edilmiş ve yazılı ya da sözlü hiçbir talimatımız olmadığı ortaya çıkmıştır.

Dikkatinize özellikle sunmak isterim ki, bizim bu hain örgüte Bank Asya hesabı üzerinden hesap artırımı ile destek sunduğumuz iddia edilen yıl 2014 yılı olup, devletimizin yargı ve emniyet kayıtlarıyla da sabit olduğu üzere 2013 yılının Ağustos ayında Taraf Gazetesi ve Mehmet Baransu hakkında açtığımız dava ile başlayan ve halen devam eden FETÖye karşı hukuki mücadelemizin olduğu döneme denk gelmektedir.

Aynı tarihte hem FETÖ kumpasına uğrayıp onlara karşı hukuki mücadele verirken, aynı zamanda bu hain örgüte destek verdiğimizi iddia etmek çok büyük bir çelişkidir. Türkiye’de böyle bir çelişkinin olduğu benzer bir davanın olmadığı kanaatindeyim. Kaldı ki iddia edilen hesap artırımı gerçeği yansıtmamakta olup, tam tersine ticari nitelikte de olsa hesapta azalma olduğu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 16.09.2014 tarihli ilk kez BDDK’yı göreve çağıran açıklamasından sonra varsa bu bankadaki hesapların kapatılması talimatı verdiğimiz yapılan incelemeler sonucunda resmi kayıtlarla ortaya çıkmıştır" dedi.        

'FETÖ, ARSLAN AİLESİNİN MALLARINA EL KOYDU'
Arbel Gıda AŞ avukatı Murat Altındere ise davaya ilişkin şunları söyledi: "Açılan davada söz kon suçlamalar kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Şirket kayıtlarının eksik incelenmesi neticesinde iddianame düzenlendi. Fakat, konuya ilişkin araştırmada ve TMSF'den gelen yazıda, 2014 yılı sonrası açıldığı belirtilen hesapların müflis Bank Asya çalışanları N. B. ve M. U. K. tarafından açıldığı, şirket yöneticilerinin imzasının dahi olmadığı bilgisi yer alıyor. Bahse konu, hesap artırımı yapıldığı iddia edilen hesap ise şirket personelinin tamamen ticari amaçlı, küçük ölçekli nakliye ve gümrük ödemeleri için açılan bir hesap.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Eylül 2014 tarihli açıklamasından hemen bir gün sonra tüm hesaplar kapatıldı. Şirketin çalıştığı banka sayısı 30. Şirketin, o dönemki banka hesaplarındaki toplam işlemin binde 0,5’i bu banka üzerinden yapılmış. Zaten, Aile olarak bu yapı ile 17-254 Aralık öncesi başlayan bir husumet söz konusu. Ailenin tüm mal varlığına 2012’de el konuldu. Ailenin, böyle bir hain örgüte destek vermesi söz konusu değil. Zaten, aynı mahkemede Arslan Ailesinin müşteki olduğu 2015/370 sayılı dosya de bulunuyor. Bu durum büyük bir çelişkidir. Taktiri kamuoyuna bırakıyoruz. Gerçeğin ortaya çıkacağına eminiz.”

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (25.02.2019)
Yorumları Göster
Yorumları Gizle