Gündem Haberleri

  'Baklava' sanığı tahliye edildi

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine dair yasanın yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler gece boyunca da devam etti. Gaziantep'de üç arkadaşıyla birlikte baklava çaldıkları gerekçesiyle dokuz yıl hapis cezasına mahkum edilen Metin Subaşı, Nizip Kapalı Cezaevi'nden tahliye oldu.

  Adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıkarılan Subaşı ve dokuz hükümlü, jandarma ekiplerince Nizip Askerlik Şubesi'ne götürüldü. Askerlik yoklamaları yapıldıktan sonra hükümlüler bırakılırken, Metin Subaşı'nın 2 Ocak 2001 tarihinde Antalya 3. Piyade Tugayı'nda askerlik görevine başlayacağı bildirildi.

  Gaziantep'de 10 Ağustos 1997 tarihinde bir baklavacı dükkanına kapıyı kırarak girdikleri ve içeriden baklava ve antep fıstığı çaldıkları gerekçesiyle yargılanan Metin Subaşı, Ali Keklik, Ali Avcı ve Levent Hamurcu, Gaziantep 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 9'ar yıl hapis cezasına mahkum edilmiş, olay tarihinde yaşı 18'den küçük olan 3'ünün cezası daha sonra 6'şar yıla düşürülmüştü. Diğer sanıklardan Ali Keklik ve Ali Avcı Elazığ Çocuk Islahevi'nden, Levent Hamurcu ise Gaziantep Oğuzeli ilçesi cezaevinden daha önce tahliye olmuşlardı.

  Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın yürürlüğe girmesinin ardından salıverilen Subaşı, mutlu olduğunu belirterek, duygularını, "Baklava denilince aklıma 9 yıl hapis geliyor" diye ifade etti.

  Avrasya feribotunu kaçıran Tokcan'da çıktı

  Eskişehir'deki Özel Tip, Kapalı ve Yarıaçık Cezaevleri'nden de dün gece toplam 75 mahkum salıverildi.

  İlk olarak Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nden saat 00.30 itibarıyla aralarında Avrasya Feribotunu kaçıran grubun lideri Muhammet Emin Tokcan'ın bulunduğu yedi kişi salıverildi.

  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Turna'nın da bulunduğu salıverilme işleminde, cezaevinden çıkacak mahkumlara hitap eden Başsavcı, şunları söyledi: "Tahliyeniz af değildir, şartlı tahliyedir. 'Şartlı tahliye' demek, sizin bundan yararlanmanız demektir. Sizler bihakkın tahliye zamanlarını kendiniz biliyorsunuz. Bihakkın tahliye tarihine kadar suç işlerseniz, 2005 ve 2008 yıllarında tahliye kazanıyorsunuz. O tarihe kadar suç işlerseniz hem işlediğiniz suçun cezasını çekeceksiniz, hem de bu aradaki bihakkın tahliyenize kadar kalan cezayı çekeceksiniz. Hepinize geçmiş olsun, aklınızı başınıza toplayın, bir daha suç işlemeyin. Hatta size karşı bir hareket olsa dahi hoş karşılayın."

  Aynı saatlerde Eskişehir Kapalı ve Yarıaçık cezaevlerinden de tahliyeler başladı. Cumhuriyet Başsavcısı Turna, işlemleri tamamlanan Özel Tip Cezaevi'nde 14, Kapalı Cezaevinde 51, Yarıaçık Cezaevinde de 10 mahkumun sabaha kadar salıverileceklerini belirtti.

  Eskişehir'de salıverilen mahkumların Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü bilgisayarlarına kayıtlarının yapıldıktan sonra salıverildiğini kaydeden Turna, Eskişehir'deki üç cezaevinden toplam 223 mahkumun bayrama kadar salıverileceğini sözlerine ekledi.

  Kentten 15 kilometre uzaklıkta ve açık arazi üzerinde bulunan Özel Tip Cezaevi önünde mahkumları bekleyen herhangi bir yakınlarının bulunmadığı gözlenirken, mahkumların bir ring aracı ile şehir merkezine kadar götürülecekleri öğrenildi. Kapalı ve Yarıaçık Cezaevleri önünde ise mahkum yakınları gecenin geç saatlerine kadar salıverilecek yakınlarını bekledi.

  Muazzez Ersoy'un saldırganı

  Sivas E Tipi Kapalı ile Yarıaçık Cezaevinden ise 120 mahkum tahliye edildi. Sivas Yarıaçık Cezaevi'nde, öğle saatlerinde başlayan tahliye işlemleri, gece geç saatlere kadar sürdü. İşlemleri tamamlanan ve yasadan yararlanacak olan 119 mahkumdan 40'ı kadın, 85 kişi tahliye edildi.

  Yarıaçık Cezaevi'nde, tahliye işlemleri tamamlanan Abdullah Markoç,Hüseyin Özdemir ile Rıdvan Kılınç asker kaçağı olduğu için cezaevine gelen poliselere teslim edildi.

  E Tipi Kapalı Cezaevi'nde ise aralarında sanatçı Muazzez Ersoy'a silahlı saldırı düzenleyen Melih Yıldız'ın da bulunduğu ve yasadan yararlanacak olan 89 kişiden, 35'i tahliye edildi.

  Yasadan yararlanamadılar

  Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesi Yasası'ndan yararlanamayanlar arasında uluslararası uyuşturucu kaçakçısı 'Sarı Avni' lakaplı Yaşar Nuri Musullulu, Alattin Çakıcı'nın sağ kolu Mücahit Gönen, Kürşat Yılmaz'ın adamı Mustafa Kemal Keskin, Burhanettin Türkeş'in ise Vural Albar ve Süleyman Gündüz isimli adamları ile genelev patroniçesi Manukyan'a saldırı düzenleyen Hasan Malkoç da bulunuyor. Sivas E Tipi Cezaevi'nde bulunan Sivas olayları sanığı 37 kişinin yanı sıra, terör örgütü PKK davalarından hükümlü tamamı kadın 120 mahkum da bu yasadan yararlanamıyor.

  Kayseri'de 222 tahliye

  Adi suçluların kaldığı Kayseri Kapalı Cezaevi ve Zincidere Açık Cezaevi'nden de toplam 222 kişi tahliye edildi. Kayseri Kapalı Cezaevi'nden bu sabaha kadar işlemleri tamamlanan 100, Zincidere Açık Cezaevi'nden de 122 kişi aralıklarla salıverildi.

  Tahliye edilen hükümlülerden sonra Zincidere Açık Cezaevi'nde 34, Kayseri Kapalı Cezaevi'nde ise 427 kişinin kaldığı, Kapalı Cezaevi'nde tahliyelerin gün boyu süreceği kaydedildi. (aa)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı