Gündem Haberleri

  Bakışları aynı, anlayışları farklı

  Hürriyetim.com.tr
  10.07.2001 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, kadın ile erkeğin birçok konuya, neden farklı yorum getirdiğini keşfetti. Bilim adamları, erkek ile kadının bir nesneye bakarken, beyinlerinin zıt bölümlerini kullandığını ve farklı algıladıklarını ortaya çıkardı.

  Bilim adamlarına göre erkekler, bakılan nesnenin genel özelliklerini hafızalarına kaydediyor, kadınlar ise küçük ayrıntıları görüyor.

  New York Üniversitesi bilim adamları yaşları 8 ile 11 arasında değişen 17 erkek ve 18 kız üzerinde 11 yıl süren bir araştırma yaptı. Araştırmalar sonucunda kadın ve erkeğin doğdukları andan yetişkin oluncaya kadar beyin faaliyetlerini farklı şekilde organize ettiklerini ortaya çıktı. Arıştırmalara göre kadınlar, özellikle insan yüzü gibi belirli bir şekle bakınca erkeklerden farklı şeyler görüyor. Erkekler, yüzün genel özelliklerini hafızalarına kaydediyor. Kadınlar ise çok daha ayrıntıya girerek en küçük mimiğe kadar dikkat ediyorlar. Erkekler bu işlemleri yaparken beyinlerinin sağ bölümlerini kullanıyor. Kadınlar ise sol bölüme ağırlık veriyor. Nöropsikoloji dergisinde yayınlanan araştırma, özellikle beyin bölgesinde meydana gelen hasarların tedavisinde yararlı olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı