Gündem Haberleri

  Bakırköy Devlet Hastanesi büyüyor

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakırköy Devlet Hastanesi, Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin eğitici kadrosu ve bazı uzmanlarının nakledilmesiyle eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülecek.

  BEYOĞLU Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin eğitici kadrosunun ve bazı uzmanlarının Bakırköy Devlet Hastanesi'ne nakledilmesi ve bu hastanenin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesine karar verildi. Kuledibi'nde sıkışıp kalan ve ulaşımı güç Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise göz hastalıkları konusunda özel ihtisas hastanesi olacak ve sadece bu dalda uzman hekim yetiştirecek. Ayrıca diğer branşlarda poliklinik hizmetlerini sürdürecek.

  Sağlık Bakanlığı'nın klinik şeflerinden oluşan 13 kişilik bir jürinin Bakırköy Devlet Hastanesi'ni eğitim vermeye uygun görmesi üzerine bakanlık projeyi olumlu buldu. Önümüzdeki günlerde onaylanması beklenen projeye göre, Bakırköy Belediyesi'nin bahçesinde yaptırdığı hastaneyle de yatak kapasitesi 300'e çıkan Bakırköy Devlet Hastanesi'ne, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin Nöroloji ve Nöroşirürji klinikleri de bağlanacak.

  Hizmet kalitesi artacak

  Sağlık İl Müdürü Dr. Mecit Çalışkan'ın verdiği bilgiye göre, yeterli hekim kadrosu ve yatak kapasitesine sahip olan Bakırköy Devlet Hastanesi'nin eğitim ve araştırma hastanesi olmasıyla hizmet kalitesi de artacak. Hastanenin 8 ilçe ve 3 milyon kişiye hitap ettiğini belirten Dr. Çalışkan, ‘‘Sağlık Bakanlığı'nın Silivri'ye kadar başka hastanesi yok. Bakırköy Devlet Hastanesi eğitim hastanesi olduktan sonra asistan, başasistan, şef yardımcısı, şef gibi kadrolarla, 24 saat bütün branşlarda uzman bulunduracak. 0-1 Karayoluna yakın olması nedeniyle acil vakalar açısından da önemli bir konumda olacak’’ dedi.

  Dr. Çalışkan, Bakırköy Devlet Hastanesi'nde ilk etapta, dahiliye, kadın doğum, üroloji, mikrobiyoloji, çocuk, genel cerrahi, biyokimya, röntgen, anestezi alanlarında hekimlere uzmanlık eğitimi verileceğini söyledi. Dr. Çalışkan, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin nöroloji ve nöroşirürji kliniklerinin de bağlanmasıyla hastanenin kapasitesinin yanısıra hizmet kalitesinin de çok daha iyi düzeylere ulaşacağını vurguladı.

  İki ay sonra şeflik sınavlarının yapılacağını hatırlatan Dr. Çalışkan, eksik klinik şeflerinin böylece yerleştirileceğini belirtti. Kuledibi'nin Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Hastalıkları Merkezi gibi göz hastalıkları konusunda özel dal hastanesi olarak hizmet ve eğitim vereceğini anlatan Dr. Çalışkan, ‘‘Beyoğlu Hastanesi'nde çalışamayan, yatak kapasiteleri yetersiz olsa bile eğitim vermeye çalışan klinikler var. Bazı birimler atıl. Acil doğum ve cerrahi hastaları zamanında ulaşamaz. Hastane zaten göz hastalıkları konusunda iyi ve isim yapmış. Böylesi çok daha efektif olacak’’ dedi. Dr. Çalışkan, Bakırköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin de özel dal araştırma ve eğitim hastanesine dönüştürüleceğini sözlerine ekledi.

  Beyoğlu Eğitim Hastanesi

  Beyoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, dahiliye, genel cerrahi, kulak burun boğaz, üroloji, kadın hastalıkları, doğum, göz, radyoloji ve biyokimya uzmanları yetiştiriliyor. Hastanenin fiili yatak sayısı 91. 54 uzman, 91 asistan, 6 pratisyen hekim ve 2 dişhekimi bulunuyor. Günde 625 hasta muayene, 10 hasta da ameliyat oluyor.

  Bakırköy Devlet Hastanesi'nde ise 150 yatak bulunuyor. (Bakırköy Belediyesi'nin yaptırdığı hastaneyle 300 yatak) 96 uzman, 7 pratisyen hekim hizmet veriyor. Yılda bin 280 büyük, bin 403 orta, 154 küçük ameliyat ve 290 bin 810 muayene gerçekleşiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı